Redakcja Polska

Polscy dyplomaci w Brukseli upominają się o Andrzeja Poczobuta i apelują o sankcje wobec reżimu na Białorusi

03.07.2023 17:55
Projekt kolejnych restrykcji wobec reżimu w Mińsku został przygotowany przez Komisję Europejską pod koniec stycznia. Jednak od tego czasu, mimo wielu apeli Polski a także Litwy, sankcje nie zostały przyjęte. Blokuje je Portugalia.
Andrzej Poczobut w białoruskim więzieniu
Andrzej Poczobut w białoruskim więzieniutwitter.com/LukaszJasina

Polscy dyplomaci w Brukseli upominają się o Andrzeja Poczobuta i ponawiają apel o sankcje wobec reżimu na Białorusi. „Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz został przeniesiony przez białoruskie władze do kolonii karnej w Nowopołocku. Wzywamy Unię Europejską do natychmiastowego przyjęcia sankcji wobec reżimu Łukaszenki” - brzmi wpis na Twitterze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej. 

Projekt kolejnych restrykcji wobec reżimu w Mińsku został przygotowany przez Komisję Europejską pod koniec stycznia. Jednak od tego czasu, mimo wielu apeli Polski a także Litwy, sankcje nie zostały przyjęte. Blokuje je Portugalia. Wspierana przez kilka krajów, zażądała złagodzenia poprzednich sankcji wobec Białorusi. Chodziło o wyłączenie z dotychczasowych restrykcji białoruskiej soli potasowej. Portugalia powołuje się na bezpieczeństwo żywnościowe i brak nawozów sztucznych w krajach Afryki. Polska i Litwa mówią, że to rosyjska propaganda, bo nie ma takiego problemu i że na złagodzeniu sankcji skorzysta wyłącznie reżim w Mińsku, Łukaszenka, jego rodzina i znajomi.

IAR/ks

Białoruś: Andrzej Poczobut został przeniesiony do kolonii karnej w Nowopołocku

21.06.2023 14:51
Andrzej Poczobut został przeniesiony z zakładu karnego w Witebsku do kolonii karnej w Nowopołocku, na północy Białorusi. Informację podał portal Nasza Niwa, powołując się na informację od jego żony.

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji". VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

29.06.2023 14:00
- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji, tam sytuacja Polonii jest bardzo zła - mówił w czwartek w Sejmie, podczas inauguracji VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy minister w KPRM Henryk Kowalczyk.