Redakcja Polska

Wagnerowcy szykują swoją bazę na Białorusi na 8000 najemników? Pokazano kolejne zdjęcia

04.07.2023 16:00
Do sieci trafiły kolejne zdjęcia, mające pokazywać budowę obozu dla wagnerowców na Białorusi. Na fotografiach widać liczne namioty i infrastrukturę wewnętrzną - drewniane prycze i stelaże. Zdaniem niezależnych białoruskich mediów, które analizowały też wcześniejsze fotografie satelitarne, obóz może pomieść ok. 8000 osób.
Co dalej z wagnerowcami? Zarembiuk: Łukaszenka potrzebuje ich doświadczenia bojowego
Co dalej z wagnerowcami? Zarembiuk: Łukaszenka potrzebuje ich doświadczenia bojowegoYouTube / Wall Street Journal / screen

Na telegramie, niezależny rosyjski portal "Syrena" opublikował zdjęcia, mające przedstawiać budowę obozu polowego dla najemników Grupy Wagnera na Białorusi. Obóz powstaje w rejonie osipowickim, na południowy wschód od Mińska.

"Kilka dni temu policzyliśmy, że na zdjęciach satelitarnych obozu we wsi Cel niedaleko Osipowicz, widać ok. 298 namiotów. Każdy namiot może pomieścić 30 osób. Biorąc pod uwagę, że część namiotów jest przeznaczona na potrzeby mieszkańców [np. stołówki, prysznice], można powiedzieć, że jest to obóz przygotowany na ok. 8000 osób"- informuje na Twitterze profil projektu "Białoruski Gajun".

Zdjęcia, o których pisze "Gajun" opublikowała 30 czerwca redakcja BBC World. Pokazują one teren był jednostki wojskowej we wsi Cel, nad Świsłoczem. Portal zwraca jednak uwagę na to, że na zdjęciach nie widać żadnego sprzętu budowlanego.

24 czerwca najemnicy Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Szef najemników Jewgienij Prigożyn, od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego, dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu. Tego samego dnia wieczorem Prigożyn ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by "uniknąć rozlewu krwi". Miało to być rezultatem układu białoruskiego autorytarnego lidera Alaksandra Łukaszenki z Prigożynem, zawartego w porozumieniu z Władimirem Putinem. Zgodnie z tymi uzgodnieniami najemnicy Grupy Wagnera i sam Prigożyn mieliby przemieścić się na Białoruś.

Eksperci mają wątpliwości, czy najemnicy Grupy Wagnera masowo przeniosą się na Białoruś.

Niezależnie od końcowego efektu "przeprowadzki" PKW Wagner, Polska oraz Litwa podjęły działania prewencyjne, mające na celu zabezpieczenie państw przed możliwymi wzmożonymi prowokacjami ze strony białoruskiej z udziałem najemników.

- W związku z obecnością Grupy Wagner na Białorusi zostały podjęte decyzje ws. obrony naszej granicy wschodniej, zarówno doraźne, jak i trwałe. Odnosi się to zarówno do zwiększenia ilości sił stacjonujących tam, jak i przeszkód oraz umocnień na granicy - powiedział w ubiegłą środę wicepremier Jarosław Kaczyński.

W rozmowie z portalem niezalezna.pl, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, powiedział, że "zmiany personalne na Białorusi, jak i rozlokowania oddziałów Wagnerowców, stanowią kolejne wyzwanie".

- Granica polsko-białoruska jest wzmocniona, podobnie jak granica polsko-rosyjska. Jesteśmy gotowi, żeby szczelna granica oparła się ewentualnym atakom - zadeklarował.

niezalezna.pl/Twitter/ho

Arkadiusz Mularczyk ocenia, że po buncie Grupy Wagnera pozycja Putina została osłabiona

03.07.2023 14:50
Wiceszef polskiego MSZ Arkadiusz Mularczyk udzielił komentarza austriackiej agencji APA. Podkreślił też, że Putin musi dostrzegać, że wojna przeciwko Ukrainie zagraża jego reżimowi.

W Hadze rozpoczęło działalność Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Rosji przeciwko Ukrainie

03.07.2023 18:00
Ma ono zbierać dowody rosyjskich zbrodni i zabezpieczać je. Centrum jest pierwszym krokiem na drodze do osądzenia tych zbrodni, kolejnym będzie utworzenie specjalnego trybunału.

Rosyjski politolog o "marszu na Moskwę": nie było zamachu stanu, a jedynie walka o kasę

04.07.2023 08:37
Najemnicza „Grupa Wagnera”, to w ocenie rosyjskiego politologa i ekonomisty Siergieja Aleksaszenki - organizacja przestępcza, kierowana przez kryminalistę