Redakcja Polska

Ukraina: rosyjskie pola minowe hamują ukraińską ofensywę

21.07.2023 13:14
Ukraińska armia atakuje rosyjskie pozycje na kilku odcinkach wschodniego i południowego frontu. Najcięższe walki toczone są na Zaporożu i w okolicach Bachmutu. Poważną przeszkodę dla ofensywy stanowią rosyjskie pola minowe.
Ukraiński żołnierz 24 oddzielnej brygady zmechanizowanej imienia króla Danyła otwiera skrzynkę z pociskami moździerzowymi na stanowiskach wojskowych w obwodzie donieckim na Ukrainie.
Ukraiński żołnierz 24 oddzielnej brygady zmechanizowanej imienia króla Danyła otwiera skrzynkę z pociskami moździerzowymi na stanowiskach wojskowych w obwodzie donieckim na Ukrainie. EPA/OLEG PETRASYUK Dostawca: PAP/EPA.

Jak przekazał ukraiński Sztab Generalny, w ciągu ostatniej doby na bachmuckim kierunku linia frontu się nie zmieniła. Ukraińskim żołnierzom udało się za to przesunąć nieco swoje pozycje na południowym froncie. Na południe od Nowodanyliwki i Nowodariwki w obwodzie zaporoskim ukraińscy wojskowi odnieśli sukces i umacniają się na zajętych pozycjach.

Ukraińscy żołnierze od tygodni informują, że na południu Rosjanie przygotowali się do ukraińskiej ofensywy, budując kilka linii obrony. - Tam najtrudniejsze do przejścia są wielokilometrowe pola minowe - podkreślił na antenie telewizji ICTV Ołesandr Kurbatow - ukraiński żołnierz, którego oddział walczy na południu kraju.

Jak zaznaczył, Rosjanie przez kilka miesięcy tworzyli te pola minowe, a ogromna liczba użytych min wynika z faktu, że Rosja wykorzystuje swoje wielkie zapasy magazynowe. - Nasi saperzy znajdują miny produkowane na początku lat sześćdziesiątych - zaznaczył ukraiński wojskowy.

Rosjanie wykorzystują też systemy zdalnego minowania.

IAR/dad

Rośnie skala rosyjskiej inwigilacji w Polsce. Żaryn ostrzega: będą chcieć wpływać na wybory

21.07.2023 09:46
"Rosjanie próbują na większą skalę infiltrować Polskę i rekrutują nowych ludzi" - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w wywiadzie dla magazynu "Polska - Metropolia Warszawska". Ocenił, że Rosjanie będą starali się stymulować i rozkręcać istniejące w Polsce podziały, aby wpływać na wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych. 

Niemieckie przedsiębiorstwo z Frankfurtu ma udziały w rosyjskim lotnisku Pułkowo

21.07.2023 11:10
Fraport, operator zarządzający największym niemieckim portem lotniczym we Frankfurcie, wciąż posiada 25 proc. udziałów w lotnisku Pułkowo koło Petersburga pomimo trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Z ustaleń WDR, NDR i "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że lotnisko to było w ostatnich miesiącach wykorzystywane przez Rosję do celów wojskowych – podał portal Tagesschau.

Stowarzyszenie Familiaris łączy pokolenia Polaków w Niemczech

21.07.2023 13:35
Wśród uczestników I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który się odbył niedawno w Jachrance pod Warszawą, była Katarzyna Białecka - Urbańska ze Stowarzyszenia Familiaris we Fryburgu w Niemczech.