Redakcja Polska

ISW: na tle ukraińskiej kontrofensywy Rosjanie zmieniają strukturę dowodzenia

09.09.2023 13:00
Na tle ukraińskiej kontrofensywy Rosjanie zmieniają strukturę dowodzenia swoimi wojskami walczącymi w tym kraju - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. 
Audio
  • Rosyjski system obrony powietrznej zniszczył dron nad obwodem moskiewskim, po dwa drony zestrzelono w obwodzie rostowskim i nad Briańskiem - informuje ukraiński portal powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony i na lokalne władze. W obwodzie briańskim w wyniku upadku jednego drona uszkodzone zostały szyby dworca kolejowego i placu dworcowego
Rosyjscy żołnierze przygotowują obronę swoich pozycji
Rosyjscy żołnierze przygotowują obronę swoich pozycjiShutterstock/photo.ua

Rosyjskie siły najprawdopodobniej wprowadziły duże zmiany do struktury dowodzenia na Ukrainie, by chronić infrastrukturę dowództwa i ulepszyć proces wymiany informacji - uważają analitycy.

ISW zaznacza, że Rosjanie przemieścili swoje sztaby poza strefę będącą w zasięgu większości ukraińskich systemów rażenia oraz głębiej ukryły stanowiska dowodzenia, rozlokowując je za silnie bronionymi pozycjami.

Eksperci zwracają też uwagę, że w związku z problemami w zaopatrzeniu w artylerię rosyjskie wojska zaczęły szybciej wdrażać doktrynę ogniową przekładającą precyzję nad masowością. 

Wskutek rosyjskiej agresji minionej doby zginęło czterech mieszkańców obwodu donieckiego, a siedmiu zostało rannych - podają w sobotę rano władze tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Lokalne władze informują też o trzech zabitych i ośmiu rannych cywilach w obwodzie chersońskim oraz dwóch rannych w obwodzie sumskim przy granicy z Rosją. 74 osoby zostały poszkodowane w ostrzale Krzywego Rogu w piątek rano

PAP/ks

Sekretarz stanu USA: widzimy postępy w ukraińskiej kontrofensywie

06.09.2023 16:00
Stany Zjednoczone dostrzegają „dobre postępy” w kontrofensywie prowadzonej przez Siły Zbrojne Ukrainy przeciwko wojskom rosyjskim – oświadczył w środę w Kijowie Antony Blinken

Rumunia przyznała, że odłamki rosyjskiego drona spadły na jej terytorium

06.09.2023 16:15
W nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Wcześniej władze w Bukareszcie konsekwentnie temu zaprzeczały.

W sprawie wojny na Ukrainie przywódcy G20 potępili użycie siły, ale nie wymienili Rosji

09.09.2023 15:30
W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie wymienili jednak wprost Rosji – wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej podczas szczytu w Indiach