Redakcja Polska

Unia Europejska chce ograniczeń dla stosowania sztucznej inteligencji

18.11.2023 12:14
Komisja Europejska kończy prace nad dyrektywą nazywaną AI Act. To rozwiązania, które mają zapewnić ochronę przed nadużyciami w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji (AI). Unijne rozporządzenie będzie regulować sposób jej wykorzystywania.
Państwa i firmy technologiczne będą wspólnie testować nowe modele AI pod kątem ewentualnych zagrożeń
Państwa i firmy technologiczne będą wspólnie testować nowe modele AI pod kątem ewentualnych zagrożeńShutterstock/LookerStudio

Nowe prawo ma powstrzymywać rozwijanie AI w obszarach, które mogą być szkodliwe dla ludzi, ale jednocześnie kuszą firmy możliwością uzyskania dużego i szybkiego przychodu - wyjaśnia ekspert z zakresu cyberzabezpieczeń i bezpieczeństwa sieci, Leszek Tasiemski. Ekspert zwraca uwagę, że w unijnych regulacjach wprowadza się kategorie wykorzystywania sztucznej inteligencji. Co najważniejsze - jak dodaje Leszek Tasiemski - opisane zostały kategorie, gdzie jej wykorzystanie nie będzie możliwe. Chodzi m.in. o systemy śledzące ludzkie słabości, tworzenie manipulacji czy systemy bazujące na punktowaniu społeczeństwa, czyli social scoringu.

Unijna dyrektywa ma również zakazać tworzenia systemów, które będą w czasie rzeczywistym rozpoznawać ludzkie twarze, jak chociażby w miejskich monitoringach. Przepisy wprowadzają także kategorię wysokiego ryzyka. Chodzi o obszary z zakresu edukacji, prawa, infrastruktury krytycznej czy systemów medycznych. Firmy oferujące takie rozwiązania będą podlegać specjalnemu nadzorowi i będą musiały posiadać bezpieczne systemy wykorzystujące algorytmy.

Dyrektywa AI Act przewiduje utworzenie europejskiego urzędu ds. sztucznej inteligencji. Instytucja będzie monitorowała proces wdrażania i egzekwowania przepisów, a także wspierała innowacje oraz rozwój sztucznej inteligencji w Europie. Ostateczny kształt dyrektywy AI Act może zostać ogłoszony do końca tego roku.

IAR/dad

Intel zbuduje fabrykę mikroprocesorów. Największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce

18.11.2023 09:00
W okolicach Wrocławia gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce.

USA: Polscy piloci odbyli loty szkoleniowe na śmigłowcach Apache

17.11.2023 17:03
W amerykańskim Fort Novosel polscy piloci z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych wykonali pierwsze loty szkoleniowe na śmigłowcach Apache. Poinformował o tym na portalu X minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.