Redakcja Polska

Intel zbuduje fabrykę mikroprocesorów. Największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce

18.11.2023 09:00
W okolicach Wrocławia gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce.
Audio
  • Michał Dżoga z firmy Intel o planach budowy zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMateriały firmy Intel

Dzięki inwestycji giganta z Doliny Krzemowej powstanie 2000 nowych i dobrze płatnych miejsc pracy.

Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2000 pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Dzięki budowie powstanie też kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Kolejni pracownicy zostaną zatrudnieni przez dostawców. Otwarcie fabryki planowane jest na rok 2027.

Nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu w przyszłości wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone. Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 procent.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników wyniosły w 2020 r. 466 mld dolarów. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tysiące osób.

Z Michałem Dżogą, szefem Intela w Polsce, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Talkie.ai - polski startup wspierający proces rejestracji medycznej

20.10.2023 16:32
Polskie rozwiązanie pozwala na wsparcie kontaktu telefonicznego pacjentów z przychodniami dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Znalazło już swoje zastosowanie w kraju i na świecie.

Polska gra wśród zwycięzców Apple Design Awards 2023

28.10.2023 09:30
Gra "Railbound" to mobilna produkcja o intuicyjnym sterowaniu, przygotowana przez łódzkie studio Afterburn. Została nagrodzona w kategorii "Innowacyjność".

Kim są sympatycy elektronicznej rozrywki? Raport „Różne twarze polskiego gracza 2023”

03.11.2023 15:33
Szacuje się, że mianem graczy można określić nad Wisłą niemal 20 milionów osób. Stanowią różnorodną grupę, wśród której znajdują się zarówno zapaleni gracze, jak i nieco bardziej „niedzielni”.