Redakcja Polska

Caritas Polska zainaugurowała akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

04.12.2023 10:01
30-tej edycji akcji tradycyjnie towarzyszy rozprowadzanie Świecy Caritas w parafiach; dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą.    
Audio
  • Ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy DzieciomFoto: materiały prasowe

Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Symbolem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapoczątkowanego w 1994 r. jest właśnie charakterystyczna świeca. W tym roku Caritas przygotowała ich 1,5 mln. - Rozprowadzane są w parafiach w całej Polsce, aby miały możliwość znaleźć się na każdym wigilijnym stole – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli, wesprzeć budowę przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie czy dofinansować dożywianie dzieci na Madagaskarze i w Burkina Faso.

Najwięcej środków zostanie jednak przekazanych na przyszłoroczną Wakacyjną Akcję Caritas. To ważna inicjatywa realizowana każdego roku przez diecezjalne ośrodki Caritas. Dzięki niej tysiące dzieci z rodzin ubogich, zastępczych, niepełnych może skorzystać z letniego wypoczynku. W tym roku, dzięki wsparciu z ubiegłorocznej akcji WDPD, z takiego wypoczynku skorzystało ok. 16 tys. dzieci. Znaczne środki z akcji zostaną przekazane również na realizację programu stypendialnego Skrzydła, którym od lat obejmowane są dzieci z rodzin najuboższych.

Od 2000 r. WDPD jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. W akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom od 1997 r. włącza się także Związek Harcerstwa Polskiego, który uczestniczy w corocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomienie, zapalone od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego, niesione są przez skautów z różnych krajów. W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem „Czyńmy pokój”.

Do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom w specjalnym nagraniu zachęcili prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda. "Stało się już tradycją, że w okresie przedświątecznym wspieramy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i również państwa gorąco do tego zachęcamy" - powiedział Andrzej Duda. Jego małżonka podkreśliła, że "w święta Bożego Narodzenia szczególnie mocno pragniemy radości i pokoju – nie tylko dla nas samych i naszych bliskich, ale dla wszystkich – w tym dla najmłodszych, którzy tak niecierpliwie czekają na świąteczne prezenty". "Pamiętajmy, że są wśród nas dzieci, dla których powodem do wielkiej radości może być nowa odzież, kompletna wyprawka szkolna czy regularny ciepły posiłek" — dodała Pierwsza Dama

IAR/ep

Caritas Polska: program Rodzina Rodzinie ratunkiem przed zimą i głodem na Ukrainie

06.12.2022 12:35
Wielka bieda, głód i chłód. Tak w skrócie wygląda sytuacja mieszkańców Ukrainy, przed którymi najtrudniejszy czas, czyli zima - zwraca uwagę Caritas Polska. Pomoc z zewnątrz to dla wielu rodzin kwestia życia i śmierci. Nadzieję niesie im program Rodzina Rodzinie, realizowany od października tego roku przez Caritas Polska we współpracy z Caritas-Spes.

Caritas Polska realizuje kolejną edycję akcji „Paczka dla Wenezueli”

16.05.2023 11:56
Przez miniony rok organizacja wsparła blisko 11 tysięcy Wenezuelczyków paczkami z żywnością i bonami zakupowymi. W 2023 roku Caritas Polska chce pomoc rozszerzyć.

Dyrektor Caritas Spes na Ukrainie: programem Rodzina Rodzinie chcemy objąć diecezję odesko-symferopolską

25.06.2023 10:23
- Programem Rodzina Rodzinie chcemy objąć diecezję odesko-symferopolską, gdzie jest bardzo wielu poszkodowanych w wyniku zniszczenia zapory wodnej na Dnieprze – powiedział dyr. Caritas Spes Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie pallotyn ks. Vyacheslav Grynevych.