Redakcja Polska

Polacy cenią sobie członkostwo w Unii. Zdecydowana większość z nas uważa, że Polska na tym zyskuje

06.12.2023 11:33
75 procent Polaków uważa, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest ważne, 82 procent jest przekonanych, że Polska zyskuje na obecności we Wspólnocie. Takie są wyniki badania opinii publicznej Eurobarometr opublikowane pół roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej Foto: artjazz/Shutterstock

Przypomnijmy - obywatele unijnych krajów pójdą do urn od 6 do 9 czerwca. W Polsce głosowanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca.

Wyborami jest zainteresowana większość naszych rodaków - 68 procent. To o 16 punktów procentowych więcej niż 5 lat temu. 76 procent ankietowanych w Polsce powiedziało, że prawdopodobnie wzięłoby udział w głosowaniu, gdyby wybory odbyły się za tydzień. To więcej niż średnia unijna.

"Europejczycy cenią sobie członkostwo w Unii"

- Zainteresowanie wyborami w Unii i prawdopodobieństwo zagłosowania wzrosło w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Skomentowała też deklaracje 72 procent Europejczyków, którzy uważają, że ich kraj zyskał na wejściu do Unii. - Ten Eurobarometr pokazuje, że Europejczycy cenią sobie członkostwo w Unii, szczególnie w tym trudnym geopolitycznym i społeczno-gospodarczym kontekście - powiedziała Roberta Metsola.

Jeśli chodzi o wizerunek Unii, to pozytywnie oceniło ją 45 procent respondentów w krajach członkowskich, neutralnie - 38 procent, a 16 procent postrzega Unię negatywnie. Wśród Polaków 53 procent ocenia Unię pozytywnie, 37 procent neutralnie, a negatywnie 10 procent.


PAP/dad


Zobacz więcej na temat: Unia Europejska sondaże

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

06.12.2023 09:21
Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.

Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"

06.12.2023 10:29
Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w Waszyngtonie. Jeśli pomoc zostanie opóźniona, "stworzy to duże ryzyko, że możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie" - powiedział Jermak.