Polskie Radio
Section05
polonez - taniec

Polonez - dostojny taniec narodowy i król studniówek

Piątka z Narodowych to projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest poszerzenie świadomości na temat tańców narodowych oraz poznanie podstawowych kroków i figur. Do tego grona zaliczamy m.in. poloneza. Ten tradycyjny polski taniec został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W przeszłości zaczynał niejeden bal, a dziś otwiera chociażby studniówki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska taniec polonez - taniec

Polonez z drugiej ręki. Nowy album zespołu Lumpeks

Premiera płytowa! Laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2019 roku właśnie wydali nowy album. "Polonez" - bo tak zatytułowana jest płyta - to już druga produkcja zespołu, który koncertuje po całej Europie, coraz odważniej zgłębiając polską muzykę tradycyjną, łącząc ją z free jazzem, improwizując i eksperymentując.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak POLSKA Jazz polonez - taniec muzyka ludowa Nowa Tradycja

Josep Borrell rozmawiał z Radosławem Sikorskim o wsparciu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim o dozbrajaniu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. To reakcja na ostatnie masowe rosyjskie ataki z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę i ludność cywilną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Unia Europejska Polacy za granicą UNESCO polonez - taniec Ukraina wojna na Ukrainie

Polonezowym krokiem w Nowy Rok. Polski taniec na liście UNESCO

Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego polonez - taniec UNESCO dziedzictwo narodowe

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
Zobacz więcej na temat:  polonez - taniec taniec tradycja UNESCO Paweł Siwek Dwójka Narodowe Centrum Kultury

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa taniec polonez - taniec UNESCO