Redakcja Polska

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course w Wielkiej Brytanii

09.12.2023 13:50
Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course, trzymiesięczne szkolenie realizowane w Wielkiej Brytanii. To szkolenie, odbywające się dwa razy w roku, skierowane jest do kilkunastu wyselekcjonowanych uczestników, którzy muszą przejść wymagający, dwutygodniowy egzamin.
Wystrzał pocisku JAVELIN
Wystrzał pocisku JAVELINCS WOT

Przygotowania do udziału w kursie w Warminster rozpoczęły się kilka miesięcy przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim polegały na wzmacnianiu kondycji fizycznej, długodystansowych treningach, marszach z obciążeniem. Koniecznie też było podszlifowanie języka angielskiego, który był jedynym oficjalnym językiem.

Uczestnik — żołnierz z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej — którego tożsamość została utajniona ze względów bezpieczeństwa, w rozmowie z PAP.PL opowiedział o szczegółach kursu, który obejmował m.in. strzelanie bojowe z przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin, wielokilometrowe marsze, bytowanie w terenie oraz praktyczne ćwiczenia z dowodzeniem podwładnymi. - Kurs był niezwykle wymagający, cieszę się, że udało mi się go ukończyć - przyznał uczestnik szkolenia.

Intensywne szkolenie

Opisując trudności szkolenia, żołnierz zaznaczył, że kurs był nie tylko długi, ale również bardzo intensywny. - W pierwszym tygodniu zajęć poligonowych może uzbierało się 10 godzin snu. Najtrudniejsze był właśnie brak snu, ciągłe pełne skupienie, człowiek nie wiedział, kiedy zje następny posiłek, dlatego próbowaliśmy najeść się na zaś - opowiada.

Teren szkoleniowy sprawiał dodatkowe wyzwania. - Trudny teren, liczne przewyższenia dochodzące nawet do 200 metrów. Każde podejście pod górkę kosztowało nas naprawdę dużo energii - zrelacjonował. - Spaliśmy pod chmurką, pod tarpami, pod ponczem. Sen był ograniczony, średnio 3-4 godziny na noc, często przerywany ze względu na konieczność zejścia na wartę - dodał.

Kilkadziesiąt kilogramów ekwipunku

Na poziom trudności fizycznego aspektu szkolenia wpływ miał też fakt, że każdy z żołnierzy musiał nosić ze sobą kilkadziesiąt kilogramów sprzętu w pełnym ekwipunku. - Operator Javelin musi nieść na plecach 40 kilogramów i więcej - zaznaczył kursant.

Kurs, który trwał od września do końca listopada, przyciągnął kilkanaście osób z krajów NATO. - Pierwsza połowa kursu obejmowała zajęcia teoretyczne, druga zajęcia praktyczne. To, czego nauczyliśmy się na zajęciach teoretycznych, przekuwaliśmy w zajęciach praktycznych - powiedział żołnierz.

Dwa tygodnie finałowego ćwiczenia

- Ćwiczenie finałowe trwało dwa tygodnie. Dowódca plutonu dostawał rozkaz od dowódcy grupy bojowej, a my musieliśmy praktycznie wykonać zadanie, które polegało na dojściu w rejon działania, wykryciu celów, rozpoznaniu i ich zniszczeniu - wyjaśnił.

Zdobytym doświadczeniem uczestnik szkolenia ma teraz dzielić się z żołnierzami WOT.

JAVELINY na wyposażeniu WOT

Przeciwpancerne pociski kierowane Javelin są w wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Są wykorzystywane do niszczenia pojazdów opancerzonych przeciwnika, w tym czołgów. Uważane są za bardzo precyzyjne.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany, uznawany za broń "wystrzel i zapomnij". Naprowadzany za pomocą własnej głowicy optoelektronicznej, ma zasięg rażenia do czterech kilometrów.

Javelin składa się z dwóch głównych elementów: komputera sterującego (CLU) oraz jednorazowej rakiety umieszczonej w tubie. To wyjątkowe rozwiązanie umożliwia jednemu żołnierzowi obsługę i skuteczne niszczenie celów przy użyciu precyzyjnej technologii. Skuteczność Javelinów została szczególnie doceniona w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 


PAP/dad

"Możemy być dumni". W Kijowie zaprezentowano raport o pomocy polskich organizacji dla walczącej Ukrainy

08.12.2023 18:00
Polskie organizacje pozarządowe, które od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę włączyły się w pomoc dla społeczeństwa tego kraju, nadal gotowe są udzielać mu wsparcia – powiedzieli uczestnicy konferencji "Polska solidarna z Ukrainą", która odbyła się w czwartek w Kijowie.

"Obawiają się kolejnych zmasowanych ostrzałów". Polscy wolontariusze o sytuacji na froncie na Ukrainie

08.12.2023 17:11
Polscy wolontariusze dostarczający pomoc i sprzęt dla ukraińskich żołnierzy twierdzą, że sytuacja na froncie cały czas się pogarsza. Powodem są nie tylko stałe rosyjskie ataki, ale także zmęczenie żołnierzy ukraińskich, braki sprzętowe i zaopatrzeniowe.

Rosja za wszelką cenę unika mobilizacji. Rekrutuje na front obywateli republik związkowych

09.12.2023 10:30
Rosja stara się wzmocnić linię frontu na Ukrainie unikając mobilizacji. Według Instytutu Badań Nad Wojną wykorzystuje w tym celu obywateli poszczególnych republik związkowych.

Projekt pomocy dla Ukrainy bez większości w Senacie USA. Biały Dom alarmuje: cena wojny Putina będzie znacznie wyższa

09.12.2023 13:02
- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.