Polskie Radio
Section05
szkolenie

NASZ WYWIAD Obrona cywilna. "Naval": obecnie możemy polegać na sobie

- Na tę chwilę w kwestii obrony cywilnej możemy niestety polegać na sobie. Brakuje rozwiązań systemowych. Infrastruktury, planów ewakuacji, właściwie wszystkiego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Paweł Mateńczuk "Naval", ekspert ds. bezpieczeństwa, weteran Jednostki Wojskowej GROM, autor książek i poradników, w których dzieli się doświadczeniami zdobytymi podczas służby, w tym "Ekstremalnego poradnika przetrwania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo GROM szkolenie infrastruktura krytyczna

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course w Wielkiej Brytanii

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course, trzymiesięczne szkolenie realizowane w Wielkiej Brytanii. To szkolenie, odbywające się dwa razy w roku, skierowane jest do kilkunastu wyselekcjonowanych uczestników, którzy muszą przejść wymagający, dwutygodniowy egzamin.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej wojsko szkolenie Wielka Brytania

TYLKO U NAS "Trenują tak, jakby walczyli". Rozmawialiśmy z jedynym Polakiem, który ukończył elitarny kurs brytyjskiej armii

- Byłem tak zmęczony, że mówiłem do swojego angielskiego kolegi w języku polskim i się w ogóle nie zorientowałem, że on mnie nie rozumie - wspomina w rozmowie z dziennikarzem Portalu PolskieRadio24.pl instruktor Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, który ukończył elitarny kurs organizowany przez brytyjską armię JAVELIN Platoon Commanders Course (kurs dowódców plutonu JAVELIN). To jedyny Polak, który przeszedł takie szkolenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOT wojsko armia Javelin rakieta szkolenie

Bolt zablokuje za niebezpieczną jazdę? Rusza szkolenie edukacyjne dla kierowców

W ramach działań poprawiających jakość i komfort przejazdów Bolt ogłasza rozpoczęcie programu edukacyjnego z zasad bezpiecznej jazdy. Pierwszym etapem programu jest uruchomienie szkolenia dla kierowców z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowcy taksówki bolt szkolenie bezpieczeństwo na drodze ruch drogowy policja

Bawi, uczy, diagnozuje i leczy: do czego przydaje się wirtualna rzeczywistość?

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, szturmem bierze świat realny, także w Polsce. Powstaje coraz więcej programów wykorzystujących gogle i cały sprzęt do symulacji alternatywnego świata np. w szkoleniach, a nawet leczeniu. Studenci z koła naukowego Politechniki Opolskiej przygotowali program, który ma zapewnić możliwość zdalnego wsparcia psychologicznego ich koleżankom i kolegom.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wirtualna rzeczywistość NAUKA szkolenie Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka

Kapitan Jerzy Jaszczuk: z morzem nie da się walczyć, można ewentualnie się z nim dogadać

Kapitan Jerzy Jaszczuk (1946) jest żeglarzem z ogromnym, ponad 50-letnim doświadczeniem, ale też pedagogiem, który doprowadził do odbudowy żaglowca szkolnego STS "Generał Zaruski", za którego sterami stoi od 2012 roku. Ma na swoim koncie wiele rejsów po morzach i oceanach całego świata, m.in. wielokrotnie przepłynął Atlantyk, opłynął Amerykę Północną i Południową. Teraz zawitał do Zagadkowego Studia, by opowiedzieć o swoim żeglowaniu, niezwykłych spotkaniach na morzu i tym, czego może nauczyć pływanie pod żaglami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jacht oceany rejs szkolenie młodzież dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka

W Sejmie trwa szkolenie dla nowo wybranych posłów. Zapoznają się oni m.in. z przebiegiem procesu legislacyjnego

Dziś i jutro nowo wybrani posłowie poznają tajniki pracy w Sejmie. W ramach sesji szkoleniowo-informacyjnych pracownicy kancelarii izby przedstawiają elektom m.in. zasady organizacji prac Sejmu, przebieg procesu legislacyjnego czy warunki wykonywania mandatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PSL Polska 2050 lewica szkolenie legislacja

Nowa jakość szkolnictwa zawodowego w Polsce. Powstaną Branżowe Centra Umiejętności

W Ministerstwie Edukacji i Nauki podpisano pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Będą to rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w różnych dziedzinach skierowane do uczniów, nauczycieli, a także osób, które chcą się przekwalifikować. W sumie ma powstać 120 placówek, na które państwo wyda blisko 1,5 miliarda złotych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Izabela Kostyszyn Branżowe Centrum Umiejętności edukacja szkoła szkolenie zawód praca Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wakacyjne szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Letnia przygoda w mundurze

Ruszył projekt "Wakacje z WOT", czyli wakacyjne szkolenia wojskowe prowadzone przez Wojska Obrony Terytorialnej. W koszarach stawiły się tłumy rekrutów, którzy chcą przeżyć swoją wakacyjną przygodę, ale zajęcia mogą być także początkiem zawodowej służby w wojsku.
Zobacz więcej na temat:  WOT Wojska Obrony Terytorialnej szkolenia szkolenie wojsko Izabela Kostyszyn Wojsko Polskie Terytorialsi Wakacje z WOT

"Krok naprzód dla całych sił zbrojnych". Polscy piloci gotowi do szkolenia na F-35

Pierwsi polscy piloci są już gotowi do szkolenia na myśliwcach piątej generacji - samolotach F-35. Za ocean poleci w sumie kilkunastu lotników, pierwszych dwóch na początku przyszłego roku. - Pierwsze grupy będą szkolone w Stanach Zjednoczonych, ale później będziemy organizowali szkolenie już u nas w kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, płk Łukasz Piątek.
Zobacz więcej na temat:  F-35 lotnictwo wojsko siły zbrojne Wojsko Polskie szkolenie

"W warunkach stresu człowiek może działać prawie automatycznie". Ukraińscy paramedycy szkolili się w Warszawie

W Warszawie paramedycy z Polski i Ukrainy wspólnie szkolili się przed wyjazdem i pracą na froncie. Szkolenie obejmowało zakres wiedzy z pomocy przedszpitalnej osobom z licznymi i rozległymi obrażeniami czyli takimi jakie najczęściej występują w warunkach wojennych.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie pomoc szpital służba zdrowia szkolenie POLSKA służby i bezpieczeństwo

PARP: 425 mln zł dofinansowania na szkolenia pracowników i przedsiębiorców w 2022 roku

W 2022 roku na szkolenia pracowników i przedsiębiorców z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) przeznaczono 425 mln zł dofinansowania ze środków unijnych - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z usług oferowanych w BUR skorzystało w ubiegłym roku ok. 78 tys. pracowników i właścicieli firm z sektora MŚP oraz osób prywatnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PARP firma pracownik szkolenie kompetencje