Redakcja Polska

Ambasador Niderlandów w Kijowie zostanie nowym ambasadorem w Warszawie

03.01.2024 08:15
Obecny ambasador Niderlandów w Kijowie Jennes de Mol latem 2024 roku zostanie ambasadorem w Polsce. Jego kandydatura została zatwierdzona pod koniec 2023 roku przez rząd premiera Marka Ruttego
MSZ
MSZgov.pl

Wniosek w sprawie powołania De Mola złożyła minister spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot i został on zatwierdzona przez rząd - czytamy w komunikacie na stronie internetowej kancelarii premiera. 

Formalna nominacja nastąpi po wyrażeniu zgody przez polski MSZ i nowy ambasador rozpocznie swoją misję latem 2024 roku.

Obecny ambasador w Kijowie, który ukończył prawo na uniwersytecie w Nijmegen, pracuje w ministerstwie spraw zagranicznych od 1992 r. Z notki biograficznej na stronie MSZ wynika, że pełnił wcześniej misje w Afganistanie, Rosji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W latach 2015–2019 kierował biurem kadr MSZ. 

De Mol zastąpi na stanowisku ambasadora Daphne Bergsmę, która pełni funkcję od 2020 r.

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: dyplomacja Niderlandy MSZ

Niderlandy wesprą wschodnią flankę NATO. Przekazały też Ukrainie sprzęt i uzbrojenie

22.02.2022 11:53
Francja chce stworzyć nową misję wojskową w Rumunii wraz z Holandią, aby lepiej chronić południowo-wschodnią flankę NATO przed możliwą agresją Rosji. Paryż postrzega Holandię jako "strategicznego partnera", powiedział szef francuskich sił brojnych generał Thierry Burkhard w wywiadzie dla dziennika "NRC".  Z kolei rząd Holandii podjął w ubiegły piątek decyzję, iż zaopatrzy siły zbrojne Ukrainy m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min lądowych oraz morskich.

Kolejne europejskie państwa wydalają rosyjskich dyplomatów

05.04.2022 11:00
Po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy kilkudziesięciu dyplomatów zdecydowały się wydalić Francja i Niemcy, a Litwa wydala rosyjskiego ambasadora.