Redakcja Polska

Jurek Owsiak: jako pierwsza dla WOŚP zagra Australia

27.01.2024 10:34
Na dwa dni przed finałem mamy w skarbonce już prawie 37 milionów złotych. To kwota, za którą można kupić całkiem konkretny sprzęt - mówił na konferencji prasowej Jurek Owsiak. - Ja jestem gotowy, sztaby są gotowe i wolontariusze też. A jako pierwsza w 32. finale WOŚP zagra Australia. 
Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podczas konferencji prasowej w Warszawie - 26 stycznia 2024 roku.
Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podczas konferencji prasowej w Warszawie - 26 stycznia 2024 roku. PAP/Albert Zawada

Dzięki tegorocznej zbiórce będzie możliwe zakupienie sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kierowana przez Jurka Owsiaka, chce kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych.

Serce Orkiestry w tym roku bije na błoniach PGE Narodowego. Tam będzie specjalne studio, z którego będziemy realizować transmisje - mówiła w Polskim Radiu Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka WOŚP. - Tam też znajduje się scena, na której będą się odbywały koncerty. Dodatkowo start i meta naszego biegu "Policz się z cukrzycą", "Światełko do nieba", a także strefa partnerów, w ramach której skorzystać będzie można z ogromu aktywności.

"Tu wszystko gra OK"

32. finał to łącznie 1685 sztabów, z czego 100 działa poza granicami Polski. Większość z nich, poza zbiórką pieniędzy, organizuje różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące: atrakcje sportowe, dziecięce, koncerty i kiermasze. W tym roku celem zbiórki jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych po przejściu COVID-19. W tym roku WOŚP gra dla płuc po pandemii, dla dzieci i dorosłych, a mottem akcji jest hasło "Tu wszystko gra OK!".

- Na warszawskich błoniach trwają ostatnie próby, żeby w niedzielę o godz. 10.00 wszystko grało OK - mówi Jurek Owsiak. - Ważne było też to, że na konferencji prasowej spotkaliśmy się ze służbami mundurowymi, które potwierdziły, że i policja, i straż miejska będą nas wspierać, i to w całej Polsce.

Psycholog o fenomenie WOŚP

- Już drugie pokolenie Polaków weźmie udział w WOŚP. Zwracają też uwagę medyczne cele, które zawsze są z wysokiej półki społecznej. Natomiast sumy, które wpływają, mają charakter rosnąco-rekordowy - mówił w Polskim Radiu psycholog z Uniwersytetu SWPS prof. Paweł Boski.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że będzie to już 32. edycja WOŚP.  - Wiele osób będzie przekazywało datki ze swoimi dziećmi, a kiedyś robiło to, będąc dziećmi. Już drugie pokolenie Polaków weźmie udział w WOŚP. Zwracają też uwagę medyczne cele WOŚP, które zawsze są z wysokiej półki społecznej. Natomiast sumy, które wpływają, mają charakter rosnąco-rekordowy. W 1993 roku było to 3 mln złotych, a w 2023 roku ponad 243 mln złotych. Nawet przy uwzględnieniu zmian gospodarczych i inflacji wzrost 80-krotny jest imponujący - powiedział prof. Paweł Boski. 

- Fenomen WOŚP wyłamuje się z badań nad zachowaniami prospołecznymi. Zjawisko polega na powszechnym, podwyższonym dobrym nastroju. Nie jest tak w przypadku innych zachowań prospołecznych, w których bierzemy udział, gdyż ludzi cierpią. Najlepszym dowodem na to była  pomoc uchodźcom z Ukrainy, gdy trzeba było się angażować ze względy na głos serca i sumienia. Masowość WOŚP i zaangażowanie Polaków w pomoc Ukraińcom, to dwie różne rzeczy. Niewątpliwie łączy te sprawy przyczynienie się do zwiększenia dobra - dodał psycholog. 

IAR/PR24/ho

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w kraju i za granicą

22.01.2024 15:26
Pieniądze, zbierane tradycyjnie w jedną ze styczniowych niedziel przez wolontariuszy, przeznaczane są na potrzeby służby zdrowia. W tym roku Orkiestra gra pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zbiórki odbędą się w kraju i poza granicami Polski.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego gra z WOŚP

23.01.2024 11:43
Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego ponownie zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Odbędzie się zbiórka wśród obecnej załogi, a także przyjaciół stacji. Na aukcję wystawione są także przedmioty związane z działalnością polskiej placówki.

Sukienka Świątek, lot śmigłowcem z Gortatem, koszulka Barcelony od Lewandowskiego wśród hitów aukcji WOŚP

23.01.2024 14:48
Czerwona sukienka tenisistki Igi Świątek, w której wystąpiła podczas sesji zdjęciowej przed październikowym WTA Finals w meksykańskim Cancun, jest jedną z najpopularniejszych licytacji związanych ze światem sportu przed 32. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.