Redakcja Polska

Polacy chcą być przygotowani. "Rzeczpospolita": Obrona cywilna na już

15.02.2024 10:35
76 proc. Polaków jest za przywróceniem obrony cywilnej - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Gazeta podaje w czwartek, że prace nad takim projektem prowadzi resort spraw wewnętrznych, a rząd traktuje przedsięwzięcie priorytetowo.
Za odbudową Obrony Cywilnej  jak wynika z badania IBRiS  są głównie wyborcy obecnego obozu rządowego (82 proc.), kobiety (78 proc.), osoby po czterdziestce.
Za odbudową Obrony Cywilnej – jak wynika z badania IBRiS – są głównie wyborcy obecnego obozu rządowego (82 proc.), kobiety (78 proc.), osoby po czterdziestce. DarSzach/ Shutterstock

Przeciwnych odbudowie OC jest 14,6 proc. badanych, a 9,4 proc. nie potrafi zająć stanowiska - wynika z sondażu.

Gazeta podkreśla, że formacja ta ma być odpowiedzialna za ochronę ludności w czasie wojny, likwidację skutków klęsk żywiołowych i utrzymanie schronów, a sprawa jest pilna w kontekście wojny trwającej tuż obok, w Ukrainie.

Za odbudową Obrony Cywilnej – jak wynika z badania IBRiS – są głównie wyborcy obecnego obozu rządowego (82 proc.), kobiety (78 proc.), osoby po czterdziestce. To przeważnie mieszkańcy miejscowości małych (84 proc.) i średnich (79 proc.), przede wszystkim osoby o najniższym wykształceniu (90 proc.). Najczęściej czerpią one wiedzę o świecie z tygodników prasowych (85 proc.), TV Republika (80 proc.) oraz z TVP, radia i Polsat News (po 78 proc. wskazań).

W ostatnich wyborach parlamentarnych, według "Rz", najczęściej głosowali na Lewicę (92 proc.) lub Konfederację (87 proc.).

Przeciwnicy odbudowy Obrony Cywilnej

"Wśród przeciwników odbudowy OC jest 25 proc. dzisiejszych zwolenników PiS. Z kolei w ostatnich wyborach parlamentarnych sceptycy najczęściej wybierali Trzecią Drogę (23 proc.) lub PiS (21 proc.). Temat ochrony ludności pojawił się w czasie kampanii wyborczej i w sprawie OC panuje wśród polityków konsensus. Wielokrotnie o potrzebie systemowego rozwiązania ochrony ludności mówili przedstawiciele rządu i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Założenia OC wzorowane na państwach nordyckich przedstawili już politycy z partii Razem. Przypominają, że w Polsce nie ma schronów dla ludności cywilnej ani przepisów, które zapewnią ich budowę" - czytamy w dzienniku.

Według "Rz" nad projektem ustawy o ochronie ludności pracuje MSWiA. Jak informuje gazetę Paulina Klimek, rzeczniczka ministerstwa, powinien być on gotowy pod koniec marca. "Nowa ustawa powinna zawierać szereg nowych rozwiązań i instrumentów prawno-organizacyjnych umożliwiających efektywne zarządzanie wszystkimi dostępnymi zasobami na rzecz ochrony ludności w Polsce zarówno w czasie pokoju, stanów kwalifikowanych, jak i wojny" – przekazało gazecie MSWiA. "Zasadniczym celem proponowanych rozwiązań w zakresie ochrony ludności będzie racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów państwa, w szczególności krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego oraz potencjału stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych" – dodał resort spraw wewnętrznych.


PAP/dad

Polscy wolontariusze opowiedzieli żołnierzom o bojowych doświadczeniach z Ukrainy

13.02.2024 13:17
Polscy wolontariusze pracujący na Ukrainie podzielili się swoim doświadczeniem z żołnierzami Wojska Polskiego. W Akademii Sztuki Wojennej z inicjatywy 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej odbyły się warsztaty, w trakcie których ochotnicy opowiedzieli o specyfice konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Kolejny rosyjski okręt poszedł na dno. Dopadły go ukraińskie drony

14.02.2024 09:22
Ukraińskie drony zniszczyły na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego Krymu duży rosyjski okręt desantowy. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w chwili ataku jednostka przebywała na wodach terytorialnych Ukrainy.