Polskie Radio
Section05
WOT

"Tegoroczne obchody są wyjątkowe". Pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie organizują kilkadziesiąt pikników wojskowych w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pikniki odbędą się w każdym województwie w dniach 13-15 sierpnia. - Zorganizowaliśmy blisko 50 pikników w różnych miejscowościach, w każdym zakątku naszego kraju - mówi na antenie Programu 1 ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Wojsko Polskie rocznica żołnierze WOT Ministerstwo Obrony Narodowej

Dowódca WOT: stołeczna brygada to sygnał dla adwersarzy, że Warszawy będziemy bronić

- Dzięki tej brygadzie będzie możliwe przygotowanie społeczeństwa w stolicy do tego, aby byli w stanie bronić miasta razem z siłami zbrojnymi- powiedział w rozmowie z "Polska Times" dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła o utworzonej niedawno 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W wywiadzie wskazuje, że stołeczna brygada WOT będzie realizować dwa zasadnicze cele.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOT Wojsko Polskie regiony mazowieckie Warszawa wojna na Ukrainie wojsko infografika

"Granica dezinformacji". Szef MON: musimy być przygotowani do obnażania kłamstw

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że należy przeciwdziałać manipulacjom dotyczącym sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, by tym samym wzmacniać bezpieczeństwo Polski. Jak dodał, ważne jest włączenie w tę walkę Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą przeciwdziałać dezinformacji wśród lokalnych społeczności. W Sokółce na Podlasiu szef MON otworzył konferencję "Granica dezinformacji" poświęconą tej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie siły zbrojne dezinformacja fake news społeczeństwo granica

Instruktorzy Gwardii Narodowej USA są już w Polsce. Brzezinski: nasze partnerstwo jest bliższe niż kiedykolwiek

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że "partnerstwo amerykańsko-polskie, również w sferze militarnej, jest bliższe i trwalsze niż kiedykolwiek". Poinformował również, że gen. Richard Neely i instruktorzy z Gwardii Narodowej z Illinois są już w naszym kraju i będą szkolić żołnierzy WOT. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Ameryka Stany Zjednoczone armia WOT służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej broń żołnierze

"Wojna na Ukrainie pokazała, że założenia, które przyjęliśmy, są strzałem w dziesiątkę". Generał Kukuła o WOT

- Terytorialsi uzupełniają zdolności wojsk operacyjnych, umożliwiają im skupienie się na najtrudniejszym odcinku walki. Reszta może być pod naszą kontrolą. Nasza siła wynika z tego, że operujemy w znanym terenie i pośród populacji, z której się wywodzimy - mówił w Polskim Radiu 24 dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 WOT Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

Ustawa o obronie ojczyzny. Za tydzień wchodzi w życie część przepisów

Za tydzień wchodzi w życie część przepisów z ustawy o obronie ojczyzny. Kilkusetstronicowy dokument, który niedawno przyjął parlament i podpisał prezydent, zakłada między innymi wprowadzenie nowych form służby wojskowej. Chodzi o roczną służbę zasadniczą pełnioną na zasadach ochotniczych oraz o tak zwaną aktywną rezerwę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo WOT Wojsko Polskie

Polskie Radio 24 Płk Pietrzak: żołnierze WOT byli w drugiej linii, teraz stoją bezpośrednio na granicy

- Zaistniała potrzeba większego zaangażowania wojsk operacyjnych na kierunku zadań wynikających z zobowiązań sojuszniczych i innych, związanych z wojną na Ukrainie. Stąd tutaj zaangażowanie wojsk operacyjnych poszło w innym kierunku, myśmy ich zastąpili - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej WOT Białoruś Ukraina wojna 2022 granica kryzys na granicy

Polacy chcą wiedzieć, jak się bronić - reportaż [POSŁUCHAJ]

O świcie 13 marca rosyjskie bomby spadły w odległości mniejszej niż 10 km od polskiej granicy. Kilka dni później rakiety manewrujące z podwodnych okrętów na Morzu Czarnym przeleciały ponad 700 km i wybuchły w okolicy Lwowa. Jak reagują na te zdarzenia Polacy, czy czują się zagrożeni?
Zobacz więcej na temat:  reportaż WOT żołnierze bezpieczeństwo Urszula Żółtowska-Tomaszewska Jedynka Ukraina reportaż w Jedynce

"Nasze zaangażowanie stale rośnie". Płk Marek Pietrzak o żołnierzach WOT

Na początku skupiało się ono głównie na tych brygadach wschodnich, jednak im ta fala uchodźców przelewała się nie jako coraz dalej w centrum Polski, na zachód, tym samym rosło również zaangażowanie naszych żołnierzy z innych brygad - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojna 2022 WOT Polskie Radio 24

Ustawa o obronie ojczyzny. Andrzej Duda: Polska realizuje wielki testament Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości po podpisaniu ustawy o obronie ojczyzny powiedział, że modernizacja i stałe zwiększanie gotowości i sprawności bojowej polskiej armii, stanowią wielki testament, który pozostawił nam Lech Kaczyński. Dodał, że ustawa ta "wytycza drogę na przyszłość dla rozwoju polskich sił zbrojnych".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Andrzej Duda Wojsko Polskie kancelaria prezydenta WOT