Polskie Radio
Section05
WOT

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, a w czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji brzmi "zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze WOT mogą łączyć patriotyczną powinność i pracę zawodową.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Patryk Kuniszewicz Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze rozwój bezpieczeństwo

Nominacje dowódcy generalnego i dowódcy WOT wstrzymane. Szef BBN: prezydent czeka na nowy rząd

Prezydent Andrzej Duda wstrzymał nominacje dowódcy generalnego i Wojsk Obrony Terytorialnej do czasu powołania nowego rządu - poinformował szef BBN Jacek Siewiera. Jak wyjaśnił, kandydatury "powinny być elementem konsensusu i współpracy zwierzchnika sił zbrojnych z szefem MON".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo polityka prezydent Andrzej Duda BBN Jacek Siewiera Biuro Bezpieczeństwa Narodowego MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie WOT Wojska Obrony Terytorialnej

Nowy dowódca generalny i dowódca WOT. Szef BBN: ewentualne zmiany po decyzji dot. kształtu kierownictwa MON

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że w nadchodzących dniach nie będzie mianowania nowego dowódcy generalnego i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. - Intencją prezydenta jest podjęcie tych decyzji wtedy, gdy znany będzie kształt kierownictwa MON w nowej kadencji parlamentu - powiedział Siewiera. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA BBN WOT Jacek Siewiera służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Wiesław Kukuła Andrzej Duda

Opozycja atakuje WOT. Wiceszef MON odpowiada: są elementem obrony powszechnej

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. W ubiegłym roku planowano przeszkolenie 15 tys. osób, a przeszkolono prawie 16,5 tys., natomiast w tym roku liczba żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej zbliża się do podwyższonego limitu 33 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  WOT Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz armia wojsko POLSKA bezpieczeństwo Wojsko Polskie

Szef MON: Tusk nazwał WOT parawojskiem, sam zasłużył na miano parapolityka

Jak podkreślił minister obrony narodowej, mundurowi z Wojsk Obrony Terytorialnej to ludzie, którzy zasłużyli na szacunek, a nie inwektywy. - Wczoraj Tusk nazwał żołnierzy WOT parawojskiem, można powiedzieć, że to Tusk zasługuje na miano parapolityka - oświadczył Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojsko żołnierze armia WOT

Odzyskano grunty po rosyjskim ośrodku wypoczynkowym. Teren będzie służył Wojsku Polskiemu

W Skubiance pod Warszawą minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w przekazaniu nieruchomości na potrzeby Sił Zbrojnych. To grunty od Lasów Państwowych dawnego ośrodka wypoczynkowego Federacji Rosyjskiej, które powiększą bazę szkoleniową żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej stacjonujących w garnizonie "Zegrze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko Wojsko Polskie WOT Wojska Obrony Terytorialnej bezpieczeństwo

Święto WOT. Gen. Polko: terytorialsi udowodnili, że niemożliwe jest możliwe

- Żołnierze WOT sprawdzili się w czasach pandemii, podczas klęsk żywiołowych i kryzysu granicznego. Okazało się, że cechuje ich ogromny entuzjazm, wola i chęć pomagania. W WOT są ludzie, którzy zawodowo nie służą w wojsku, ale cechują się profesjonalizmem w działaniach i swoje unikatowe umiejętności przenoszą na grunt wojskowy - mówił w Polskim Radiu 24 były dowódca GROM gen. Roman Polko.  
Zobacz więcej na temat:  WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Przesłanie dla pokoleń". MON wydało książkę ze świadectwami żołnierzy Armii Krajowej

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało księgę "Przesłanie dla pokoleń", zawierającą przeslanie żołnierzy Armii Krajowej do kolejnych pokoleń Polaków. Powstała ona w oparciu o rozmowy z żyjącymi weteranami AK, które przeprowadzili jej twórcy, w tym obecni żołnierze Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Armia Krajowa Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie WOT służby i bezpieczeństwo

Air Show Radom 2023. Blisko 700 żołnierzy WOT dba o bezpieczeństwo widzów

Air Show 2023 w Radomiu przyciąga tłumy widzów. O ich bezpieczeństwo dba m.in. około 700 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. - Do jednych z najważniejszych zadań naszej formacji podczas pokazów, należy zabezpieczenie służb informacyjnych - mówi płk Łukasz Baranowski, koordynator dowództwa WOT ds. Air Show. Transmisję z Air Show 2023 w Radomiu prezentujemy na żywo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia, jedynego producenta treści wideo z pokazów.
Zobacz więcej na temat:  Air Show Radom 2023 lotnictwo Wojsko Polskie samoloty WOT Aleksandra Jasińska

Minister Moskwa: bezpieczeństwo państwa to kwestia o najwyższym priorytecie

Z okazji Święta Wojska Polskiego minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podziękowała we wtorek żołnierzom za ich wysiłek, poświęcenie i codzienną służbę dla ojczyzny. Z kolei minister aktywów państwowych Jacek Sasin życzył żołnierzom spokojnej służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie wojsko Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 2023 służby i bezpieczeństwo Anna Moskwa żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej WOT Terytorialsi Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość PiS