Redakcja Polska

Ambasador Polski w Rosji: jesteśmy wstrząśnięci śmiercią Aleksieja Nawalnego

17.02.2024 10:20
Przedstawiciele moskiewskiej delegatury Unii Europejskiej oddali hołd Aleksiejowi Nawalnemu - powiedział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Audio
  • Ambasador Polski w Rosji: jesteśmy wstrząśnięci śmiercią Alekseja Nawalnego [posłuchaj]
Ambasador Krzysztof Krajewski
Ambasador Krzysztof KrajewskiAmbasada RP w Moskwie

Europejscy urzędnicy w imieniu wszystkich przedstawicielstw dyplomatycznych krajów Unii Europejskiej złożyli kwiaty na Łubiance, obok Kamienia Sołowieckiego, który jest symbolem zbrodni systemu sowieckiego.

Ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski stwierdził, że wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego poruszyła wszystkich zachodnich dyplomatów pracujących w Rosji. „Zadajemy sobie wiele pytań. To jest przygnębiająca, zła wiadomość pod każdym względem” - stwierdził polski dyplomata. 

Współpracownik Aleksieja Nawalnego Iwan Żdanow stwierdził, że „z dużą dozą prawdopodobieństwa lider opozycji został zamordowany. „I zamordował go konkretnie Putin” - podkreślił współpracownik opozycjonisty.

W nocy do kolonii karnej, w której był przetrzymywany Aleksiej Nawalny ma dotrzeć jego prawnik. Współpracownicy Nawalnego liczą, że wtedy dowiedzą się więcej o śmierci polityka.

IAR/ks

Lider opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny zmarł nagle w łagrze. "Zapłacił życiem za odwagę"

16.02.2024 13:10
Departament więziennictwa Rosji powiadomił w piątek, że Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za najważniejszego oponenta prezydenta Rosji, Władimira Putina, zmarł w łagrze. "Nawalny zapłacił życiem za swoją odwagę" - tak kanclerz Niemiec Olaf Scholz skomentował informację o śmierci Aleksieja Nawalnego. "To oczywiste, że Nawalny został zabity przez Władimira Putina" - powiedział z kolei Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

"Zapłacił życiem za opór". Świat komentuje śmierć Aleksieja Nawalnego

16.02.2024 14:41
Zagraniczni politycy z niedowierzaniem i zaniepokojeniem przyjmują doniesienia o śmierci Aleksieja Nawalnego. Według informacji zarządu służby więziennej Rosji, opozycjonista i krytyk Kremla zmarł nagle w łagrze na północy Syberii.

Joe Biden oskarżył Putina o śmierć Nawalnego i zaapelował o pomoc Ukrainie

17.02.2024 08:30
Prezydent USA obarczył Władimira Putina bezpośrednią odpowiedzialnością za śmierć Aleksieja Nawalnego. Amerykański przywódca wezwał Kongres do natychmiastowego zatwierdzenia pakietu pomocy Ukrainy.