Redakcja Polska

"Kreml celowo wprowadza zamęt informacyjny". Dziennikarz Biełsat TV o śmierci Aleksieja Nawalnego

20.02.2024 15:57
Kreml celowo wprowadza zamęt informacyjny w sprawie śmierci Aleksieja Nawalnego - uważa dziennikarz Biełsat TV Michał Kacewicz. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Moskwa boi się, że śmierć Nawalnego przyczyni się do zjednoczenia rosyjskiej opozycji.
Świat oddaje hołd pamięci Aleksieja Nawalnego. Na zdjęciu: kwiaty składane przy zdjęciu opozycjonisty w stolicy Korei Południowej - Seulu
Świat oddaje hołd pamięci Aleksieja Nawalnego. Na zdjęciu: kwiaty składane przy zdjęciu opozycjonisty w stolicy Korei Południowej - SeuluPAP/EPA/YONHAP

Jak podkreślił Michał Kacewicz na antenie Polskiego Radia 24, chaos informacyjny służy rosyjskim władzom i Kreml będzie kontynuował takie działania. - Nie możemy być pewni co do przyczyn śmierci, kiedy ona nastąpiła. Nie możemy być pewni niczego - powiedział Michał Kacewicz.


Posłuchaj
00:16 12825013_2.mp3 Michał Kacewicz uważa, że chaos informacyjny służy rosyjskim władzom i Kreml będzie kontynuował takie działania (IAR)

 

Zdaniem dziennikarza Biełsat TV, Nawalny zyskał dużą popularność dzięki docieraniu do wszystkich Rosjan oraz uniwersalnym hasłom, związanym między innymi z walką z korupcją. Jednak po agresji Rosji na Ukrainę, Rosja zmieniła się na tyle, że przestrzeń dla działań opozycji jest bardzo ograniczona. Michał Kacewicz podkreślił, że Aleksiej Nawalny, choć stał się symbolem oporu, to realnie nie miał zbyt dużych szans na polityczny sukces. - Aleksiej Nawalny, gdyby nawet nie był uwięziony, to jego szansę na to, by coś zmienić w Rosji były niewielkie. Rosja zaczęła odchodzić od twardego autorytaryzmu i poszła w stronę totalitaryzmu - powiedział Michał Kacewicz.

W piątek rosyjska służba więzienna poinformowała o śmierci przetrzymywanego w kolonii karnej opozycjonisty. Jego rodzina i współpracownicy oświadczyli, że niezależnie od ekspertyzy medycznej dotyczącej przyczyny śmierci, było to zabójstwo motywowane politycznie.

IAR/dad

Lider opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny zmarł nagle w łagrze. "Zapłacił życiem za odwagę"

16.02.2024 13:10
Departament więziennictwa Rosji powiadomił w piątek, że Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za najważniejszego oponenta prezydenta Rosji, Władimira Putina, zmarł w łagrze. "Nawalny zapłacił życiem za swoją odwagę" - tak kanclerz Niemiec Olaf Scholz skomentował informację o śmierci Aleksieja Nawalnego. "To oczywiste, że Nawalny został zabity przez Władimira Putina" - powiedział z kolei Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Ambasador Polski w Rosji: jesteśmy wstrząśnięci śmiercią Aleksieja Nawalnego

17.02.2024 10:20
Przedstawiciele moskiewskiej delegatury Unii Europejskiej oddali hołd Aleksiejowi Nawalnemu - powiedział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.

"Putin go zabił". Julia Nawalna zapewnia, że będzie kontynuować dzieło Aleksieja

19.02.2024 15:17
Julia Nawalna, wdowa po zmarłym w łagrze opozycjoniście Aleksieju Nawalnym zapowiedziała, że będzie kontynuować jego dzieło i wezwała Rosjan, by ją wsparli. Będę dalej walczyć o nasz kraj i wzywam, byście stanęli obok mnie - oświadczyła Nawalna w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek.