Redakcja Polska

Polskie Radio solidarne z Ukraińcami. Utwór "Give Peace a Chance" na antenach rozgłośni

24.02.2024 11:28
Na antenach Polskiego Radia oraz innych rozgłośni radiowych o 9:45 wyemitowano utwór "Give Peace a Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.
Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie
Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w UkrainieMat.promocyjne

Piosenka została wyemitowana między innymi w radiowej "Jedynce" w trakcie audycji "Jedyne takie miejsce". Prowadzący Roman Czejarek powiedział, że każdy gest jest ważny i powinno być ich zdecydowanie więcej.

- Uważam, że my radiowcy i my jako radio publiczne powinniśmy więcej robić, a to jest tylko taki mały, drobny elemencik, który oby niektórych obudził i poruszył. Oby powiedział, że jak teraz się nie zmobilizujemy, nie zakopiemy pewnych podziałów, nie pójdziemy z pomocą, to naprawdę następni na tej drodze jesteśmy my - brzmi to strasznie, ale tak jest. Jak się jedzie na Ukrainę, rozmawia i widzi wszystko od kulis, to tym bardziej to dociera dopiero i daje do myślenia. Mam wrażenie, że niektórzy jeszcze śpią, niech ta piosenka będzie dla was takim budzikiem - mówił dziennikarz.

Akcja jest wspólną inicjatywą największych komercyjnych nadawców radiowych w Polsce: Grupy Eurozet, Grupy RMF i Grupy Radiowej Time. W tym roku do tego grona dołączyło również Polskie Radio.

Pomysł wspólnego grania najsłynniejszego antywojennego protest songu powstał w 2022 roku tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, a inicjatorem była niemiecka rozgłośnia lokalna Radioeins (rdd). 4 marca 2022 w akcji wzięło udział ponad 150 stacji radiowych w całej Europie. Od tego czasu akcja kontynuowana jest w Polsce.


IAR/dad

Szef MSZ Radosław Sikorski w USA: Rosja musi wziąć odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie

23.02.2024 17:07
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed rozpoczęciem sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że jego wypowiedź będzie dotyczyła poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za agresywne działania na Ukrainie. Jak wskazał, chodzi między innymi o skutki materialne i finansowe.

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

23.02.2024 17:51
Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.

Dwa lata od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kliczko: wszystko potoczyło się bardzo szybko

24.02.2024 09:27
Dziś druga rocznica pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta po raz pierwszy spadły rosyjskie rakiety. Tak było między innymi w Kijowie. Na ukraińską stolicę zaczęły nacierać też wojska agresora a kijowianie o poranku usłyszeli syreny, wybuchy i informacje o tym, że Rosjanie zmierzają do stolicy.

"Ukraina nie walczy sama". Radosław Sikorski: stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

24.02.2024 11:01
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.