Redakcja Polska

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".
Rząd niemiecki uważa, że konflikt może zostać wywołany poprzez prowadzone kampanie dezinformacyjne, szczególnie w mediach i sieciach społecznościowych.
Rząd niemiecki uważa, że konflikt może zostać wywołany poprzez prowadzone kampanie dezinformacyjne, szczególnie w mediach i sieciach społecznościowych. Pimen/ Shutterstock

W dokumencie zatytułowanym "Analiza ryzyka dla obrony cywilnej" ukazano kolejne fazy zagrożenia, prowadzące do wybuchu wojny. Powodem jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która spowodowała "fundamentalną zmianę sytuacji bezpieczeństwa w całej Europie". Według "Bilda" uznano za prawdopodobny scenariusz, że także Niemcy mogą stać się potencjalnym celem ataku.

Pierwsza faza - dezinformacja

Rząd niemiecki uważa, że konflikt może zostać wywołany poprzez prowadzone kampanie dezinformacyjne, szczególnie w mediach i sieciach społecznościowych. Celem takich kampanii jest "podzielenie społeczeństwa, jego destabilizacja, podważenie zaufania do liberalnej demokracji". Jednocześnie mogą być przeprowadzane cyberataki, a także akty sabotażu na obiekty infrastruktury krytycznej, jak elektrownie czy linie energetyczne.

Cechą charakterystyczną tej pierwszej fazy jest przeprowadzanie operacji w taki sposób, że "poszczególnych działań nie można jednoznacznie przypisać określonemu państwu lub podmiotowi, działającemu na jego zlecenie" – podkreślono w rządowym raporcie.

Druga faza - rozmieszczenie wojsk na granicy z NATO

Drugą fazą konfliktu byłoby rozmieszczenie wojsk rosyjskich przy granicy z krajem NATO. Reakcją NATO byłoby wysłanie własnych wojsk w rejon granicy w ramach środka odstraszającego. "Pierwsi mieszkańcy uciekliby z zagrożonego obszaru. Towarzyszyłyby temu akty szpiegostwa, cyberataki i sabotaż mające na celu opóźnienie ruchów wojsk NATO" – opisuje "Bild".

"W pierwszej kolejności celem ataków padłyby obiekty logistyczne w niemieckich aglomeracjach, m.in. wodociągi, zakłady chemiczne, reaktory jądrowe" – wskazali eksperci w raporcie, podkreślając, że działania te "wpłynęłyby na utrudnianie transportu wojsk i podważanie zaufania ludności".

Trzecia faza - atak militarny

W trzeciej fazie nastąpiłby atak militarny Rosji na kraj NATO – "selektywne ataki z użyciem broni konwencjonalnej i środków niekonwencjonalnych, w tym na cele na terytorium Republiki Federalnej Niemiec". Towarzyszyłoby temu zakłócenie pracy satelitów lub ich zniszczenie.

Kolejną fazą ataku byłoby "wdarcie się rosyjskiej armii na terytorium Niemiec". Działania bojowe byłyby toczone "na lądzie, morzu i w powietrzu". Do "konfliktu na skalę globalną" doszłoby też po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej.

Raport: Rosja się nie zawaha

Rząd RFN w swoim raporcie nie wyklucza, że Rosja w przypadku wojny nie zawahałaby się przed użyciem "środków chemicznych, biologicznych, a nawet taktycznych bomb nuklearnych". Brane jest pod uwagę użycie tzw. nuklearnego impulsu elektromagnetycznego (NEMP), który wyłączyłby wszystkie urządzenia elektryczne.

Z raportu rządowego wynika, że Moskwa jest gotowa także na użycie broni chemicznej. "Rosja wielokrotnie używała chemicznych środków bojowych przeciwko swoim przeciwnikom, takim jak na przykład zmarły niedawno w więzieniu Aleksiej Nawalny. (…) Można również zaobserwować wzrost zagrożenia bronią nuklearną ze strony Kremla" – podkreślili eksperci rządu Niemiec.


PAP/dad

Spotkanie szefów rządów Polski i Norwegii. Donald Tusk: nasze relacje są wzorcowe

28.02.2024 17:47
Razem z Norwegią chcemy intensyfikować pomoc dla Ukrainy i motywować do tego inne kraje; chodzi o uzbrojenie, środki na odbudowę, podtrzymanie ukraińskiej gospodarki - powiedział w środę premier Donald Tusk Podkreślił, że od tygodni rząd buduje na nowo relacje ze wszystkimi państwami regionu.

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.

Ukraińcy zniszczyli dziś trzy rosyjskie bombowce taktyczne Su-34

29.02.2024 11:21
Ukraińcy zniszczyli trzy rosyjskie bombowce strategiczne Su-34. Wcześniej ukraińskie dowództwo informowało o strąceniu dziś jednej takiej maszyny na kierunku wschodnim. Następnie doniesiono o kolejnych rosyjskich stratach. Ukraińcy coraz częściej, najprawdopodobniej za pomocą zachodniej broni, zadają poważne ciosy rosyjskiemu lotnictwu.