Redakcja Polska

Polska chce, by Niemcy zniosły kontrole graniczne

04.03.2024 11:17
Szef MSWiA Marcin Kierwiński bierze udział w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów. Przy okazji ma również zaplanowane rozmowy dwustronne, między innymi z szefową niemieckiego MSW 
Audio
  • Minister M.Kierwiński - Polska chce, by Niemcy zniosły kontrole graniczne [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneM-SUR/Shutterstock

Polska będzie przekonywać Niemcy do zniesienia kontroli granicznych. Powiedział o tym w Brukseli minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. „Będziemy się starali przekonywać stronę niemiecką do zniesienia tych kontroli. One zostały wprowadzone do 15 czerwca. Liczę, że także dziś na spotkaniu bilateralnym z panią minister niemiecką będziemy mieli okazję o tym porozmawiać” - powiedział szef MSWiA.

Marcin Kierwiński bierze udział w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów. Przy okazji ma również zaplanowane rozmowy dwustronne, między innymi z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser. Niemcy wprowadziły wyrywkowe kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią w połowie października ubiegłego roku. Rząd w Berlinie tłumaczył to walką z nielegalną migracją i przemytnikami ludzi. 

Bruksela: szef MSWiA o unijnym pakcie migracyjnym

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powiedział w Brukseli, że Polska nie popiera założeń unijnego paktu migracyjnego ze względu na "wyjątkowe położenie geograficzne" naszego kraju. "Jednak jeśli te rozwiązania zostaną przyjęte to oczywiście będziemy je realizować" - dodał szef MSWiA przed rozpoczęciem Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Marcin Kierwiński zaznaczył, że unijny pakt w wielu aspektach nie uwzględnia faktu, że Polska graniczy zarówno z Ukrainą, jak i Białorusią. "Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest na tyle wyjątkowa, że wszelkie rozwiązania paktu migracyjnego powinny tę specyfikę uwzględniać. Szkoda że poprzedni rząd o te warunki nie zadbał, bo to poprzedni rząd negocjował te warunki" - powiedział minister.

Szef MSWiA dodał, że polski rząd będzie w Brukseli negocjować indywidualne podejście do Polski w tym zakresie. "Polska będzie walczyć przede wszystkim o to, by zostać z tego mechanizmu zwolniona. Polska przyjęła uchodźców wojennych. Jesteśmy krajem, który najwięcej pomagał Ukrainie. I liczyłbym tutaj, że będziemy bardzo indywidualnie traktowani w tym zakresie." - mówił szef MSWiA. 

Kluczowym elementem paktu jest reguła obowiązkowej solidarności przewidująca przyjmowanie migrantów. Relokację można zastąpić opłatą finansową w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Reforma migracyjno-azylowa została zaproponowana przez Komisję Europejską w 2016 roku, ale utknęła w miejscu, bo sprzeciw części krajów wywołała relokacja. Impas został przełamany, kiedy zrezygnowano z wymogu jednomyślności. Większością głosów, przy sprzeciwie między innymi Polski, unijne kraje przyjmowały stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim. Te rokowania zakończyły się 20 grudnia.

IAR/ks

Niemiecka opozycja przeciw wojskom NATO w Ukrainie

28.02.2024 10:31
Niemiecka opozycja popiera zdecydowany głos kanclerza Olafa Scholza - chadecy też są przeciwni wprowadzaniu wojsk NATO na Ukrainę.

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".