Redakcja Polska

Niemiecka opozycja przeciw wojskom NATO w Ukrainie

28.02.2024 10:31
Niemiecka opozycja popiera zdecydowany głos kanclerza Olafa Scholza - chadecy też są przeciwni wprowadzaniu wojsk NATO na Ukrainę.
W reakcji na agresję Rosji na Ukrainę na Litwie ma stacjonować pięć tysięcy niemieckich żołnierzy.
W reakcji na agresję Rosji na Ukrainę na Litwie ma stacjonować pięć tysięcy niemieckich żołnierzy. Michele Ursi / Shutterstock.com

Przewodniczący grupy bawarskich chadeków Alexander Dobrindt przekazał, że zadaniem dla Europy, w tym Niemiec, jest zapewnienie stałego dopływu sprzętu militarnego i amunicji. W ten sposób można zapewnić Ukrainie możliwość odparcia armii Putina. Wysyłanie żołnierzy nie jest w tej chwili żadną opcją - uzupełnił jeden z liderów CSU.

Trochę inaczej do słów francuskiego prezydenta o możliwości wysłania wojsk podchodzi Wolfgang Ischinger. Wieloletni dyrektor Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa uważa, że Emmanuel Macron nie wykluczając ewentualnego wysłania wojsk NATO wypowiedział się może brawurowo, ale nie jest błędem pozostawianie różnych opcji w grze.

W reakcji na agresję Rosji Niemcy podjęły jednak kroki wojskowe. Na Litwie ma stacjonować pięć tysięcy niemieckich żołnierzy. Minister obrony Boris Pistorius odwiedza dziś dwa poligony, gdzie szkoli się powstająca brygada.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Ukraina: zakończono śledztwo ws. zniszczenia "Mriji". Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia

27.02.2024 19:11
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakończyła śledztwo w sprawie zniszczenia samolotu "Mrija", podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. SBU zebrała bezsporne dowody winy byłych urzędników Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow, których niezgodne z prawem działania doprowadziły do ​​czasowego zajęcia przez Rosjan strategicznie ważnego lotniska w Hostomlu i zniszczenia samolotu AN-225 "Mrija". Śledczy Służby zakończyli postępowanie przygotowawcze i skierowali akt oskarżenia do sądu.

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa. 

Biały Dom: możliwe wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji do wsparcia Ukrainy

28.02.2024 09:48
Biały Dom nie wyklucza wykorzystania części rosyjskich funduszy zamrożonych w zachodnich bankach do sfinansowania zakupów uzbrojenia dla Ukrainy. Poinformował o tym we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.