Redakcja Polska

Atak Iranu na Izrael. Wciąż obowiązują ostrzeżenia przed podróżami na Bliski Wschód

15.04.2024 14:49
Nie ma obecnie zagrożenia dla polskich obywateli ani potrzeby ich ewakuacji w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - przekazał w poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wrońsk. Podtrzymał ostrzeżenia resortu przed podróżami w ten region świata.
Strefa Gazy: zniszczone miasto Khan Yunis
Strefa Gazy: zniszczone miasto Khan YunisPAP/EPA/STR

W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael w odpowiedzi na atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów. Iran wystrzelił w kierunku Izraela ok. 300 dronów i pocisków rakietowych. Według sił zbrojnych Izraela 99 proc. dronów i pocisków zostało przechwyconych.

- Nie ma zagrożenia dla polskich obywateli ani żadnej potrzeby ich ewakuacji. Jest oczywiście grupa polskich obywateli, która jest w Izraelu, natomiast powoli przywracany jest ruch lotniczy. Także jeśli państwo słyszą jakieś sygnały o tym, że te osoby nie mogą wyjechać z Izraela - to one w dużej części będą mogły z niego wyjechać. Jest możliwość przebukowania biletów - zaznaczył Wroński na poniedziałkowym briefingu w Warszawie.


Posłuchaj
00:24 12927359_1.mp3 Rzecznik MSZ Paweł Wroński powiedział, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael nadal w mocy pozostają ostrzeżenia dotyczące podróży Polaków na Bliski Wschód (IAR)

 

Rzecznik MSZ podkreślił, że ostrzeżenia przed możliwą eskalacją zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, dotąd wydane przez resort, pozostają w mocy. Ostrzeżenia wydano m.in. dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu, zalecenia resortu dotyczą też Iranu. - Ci którzy nie muszą tam jechać - bardzo proszę ich także w imieniu polskich służb konsularnych, by się tam nie udawali. Z naszej oceny wynika, że jest nadzieja i szansa na to, by nie doszło do dalszej eskalacji w regionie. W momencie, gdy rozpoczął się atak irański, ten dronowy i lotniczy, Polska, tak jak inne kraje, wyraziła nadzieję, że nie dojdzie do eskalacji, wzywała do opamiętania się i powstrzymania się od użycia siły - powiedział.


Posłuchaj
00:23 12927281_1.mp3 Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński powiedział, że mimo spokojniejszej sytuacji ostrzeżenia przed podróżami do krajów Bliskiego Wschodu nadal obowiązują (IAR)

 

Podkreślił, że choć do Iranu w ostatnim czasie udała się kilkunastoosobowa wycieczka polskich obywateli, to wkrótce będą oni wracać do kraju.

Rzecznik MSZ, pytany ilu jest Polaków w Izraelu, stwierdził, że na to pytanie odpowiedzieć jest bardzo trudno. - Bardzo duża grupa osób - nawet kilkadziesiąt tysięcy obywateli Izraela - ma również obywatelstwo polskie. Inna część osób nie zapisuje się także do systemu Odyseusz- zauważył.


Posłuchaj
00:26 12927329_1.mp3 "Zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie może paradoksalnie pomóc Ukrainie" - ocenił rzecznik MSZ Paweł Wroński.

 

Wroński - dopytywany ilu Polaków chce wrócić do kraju i ilu czeka na lotniskach - przypomniał, że w nocy z soboty na niedzielę "dzwoniło kilkanaście osób dopytując się o tego rodzaju możliwość". - Usłyszałem od dziennikarzy, że "dziesiątki, setki Polaków koczują na lotnisku". Dopytywałem o to, ale nie potwierdzono mi tego typu informacji - zaznaczył. Podkreślał, że "wszyscy raczej powinniśmy dążyć do uspokojenia, a nie nakręcania pewnych emocji".

Wysokie ryzyko eskalacji

Rzecznika MSZ pytano także, czy obecnie ryzyko eskalacji jest duże. - To, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, jest obecnie wymianą ciosów. My mamy nadzieję, że wysiłki dyplomatyczne i wpływ USA spowodują, że nie będziemy mieć kolejnego etapu, czyli uderzenia z kolei ze strony izraelskiej w kierunku Iranu. I mamy nadzieję, że dojdzie do pewnego rodzaju uspokojenia" - odpowiedział. Zaznaczył, że "to jest nadzieja, a nie pewność".

Dopytywany, czy Polska sama apeluje do Izraela o brak odwetowych działań wobec Iranu, Wroński powiedział, że cała UE także "stara się w podobny sposób (do USA) wpływać na sytuację".

Pytany o wpływ wydarzeń na Bliskim Wschodzie na wojnę w Ukrainie, Wroński powiedział, że "pojawiły się tego rodzaju głosy, że jest to sytuacja połączona". "Minister (SZ, Radosław Sikorski) zaapelował o wsparcie dla obu państw - dla Izraela i dla Ukrainy, bo jest to połączone w jednym pakiecie. Wszyscy wiemy, że chodzi o to, by ten pakiet w amerykańskim Kongresie poddać pod głosowanie. Pojawiają się sygnały, że tak się stanie. Więc być może, paradoksalnie, ta sytuacja może wpłynąć na poprawę sytuacji w Ukrainie, czego Ukrainie wszyscy życzymy" - powiedział rzecznik MSZ.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Izrael Strefa Gazy

Litwa: większość mieszkańców uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju

15.04.2024 11:46
Większość mieszkańców Litwy uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ich państwa. To wynik sondażu przeprowadzonego na zlecenie litewskiego nadawcy publicznego LRT.

Kokosanka - rzadki pingwin-albinos z gdańskiego zoo - podbija serca całego świata

15.04.2024 12:00
Kokosanka, jedyny na świecie afrykański pingwin albinos, bierze udział w międzynarodowym plebiscycie na Pingwina Roku. Ptak, którego na co dzień można podziwiać na wybiegu gdańskiego zoo, ma spore szanse na wygraną.

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.