Redakcja Polska

Marszałek Senatu złożyła życzenia wielkanocne prawosławnym i grekokatolikom

05.05.2024 12:12
Z okazji obchodzonych w niedzielę Świąt Wielkanocy przez prawosławnych, grekokatolików i wyznawców innych Kościołów wschodnich, nadziei i miłości życzyła im marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Niech to będzie czas wspólnego przeżywania i dzielenia się wzajemnym szacunkiem - powiedziała.
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-BłońskaŹródło: Youtube/SenatRP

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 5 maja - pięć tygodni po katolikach. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co sprawia, że tylko raz na jakiś czas termin jest jednakowy. Zwykle prawosławni i wierni innych Kościołów wschodnich świętują Wielkanoc po Kościele zachodnim.

"Dzisiaj czas Zmartwychwstania Pańskiego obchodzą nasi prawosławni przyjaciele oraz wyznawcy wszystkich Kościołów wschodnich" - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w opublikowanym w portalu X nagraniu z życzeniami wielkanocnymi dla duchownych i wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego oraz innych Kościołów wschodnich.

Przekazała z tej okazji "serdeczne życzenia radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocy spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności".

"Niech to będzie czas wspólnego przeżywania, dzielenia się wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem, a także pięknem tradycji dawnej Rzeczypospolitej" - powiedziała marszałek Senatu.

Kidawa-Błońska "szczególne pozdrowienia" skierowała do żyjących w Polsce uchodźców z Ukrainy i Białorusi. "Niech te Święta, symbolizujące zwycięstwo życia nad śmiercią, przyniosą wam nową nadzieję na wolność i pokój" - życzyła.

"Samych dobrych Świąt, kochani. Christos woskriese (Chrystus zmartwychwstał)" - zakończyła.

Prawosławni i grekokatolicy w Polsce

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego; jest jednym z katolickich Kościołów wschodnich, uznających władzę i autorytet papieża. Obecnie zrzesza głównie wiernych pochodzenia ukraińskiego. Są oni rozproszeni po całym kraju. Należą do jednej metropolii, w skład której wchodzi archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) olsztyńsko-gdańska i eparchia wrocławsko-koszalińska.

Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.


PAP/dad

Ulicami Wilna przeszła tradycyjna Parada Polskości

05.05.2024 09:15
Ulicami Wilna przeszła biało-czerwona "Parada Polskości" zorganizowana przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W pochodzie wzięło udział kilka tysięcy Polaków z różnych regionów Litwy. 

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś Wielkanoc. Prezydent Ukrainy składa życzenia

05.05.2024 10:13
Ukraińcy obchodzą dziś Wielkanoc. Większość z nich to wyznawcy wschodnich obrządków chrześcijaństwa - przede wszystkim prawosławni i grekokatolicy. W nocy w świątyniach trwały całonocne nabożeństwa paschalne. Modlono się na nich o pokój. To już trzecia Wielkanoc, którą Ukraińcy świętują w warunkach rosyjskiej agresji na ich kraj.