Redakcja Polska

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś Wielkanoc. Prezydent Ukrainy składa życzenia

05.05.2024 10:13
Ukraińcy obchodzą dziś Wielkanoc. Większość z nich to wyznawcy wschodnich obrządków chrześcijaństwa - przede wszystkim prawosławni i grekokatolicy. W nocy w świątyniach trwały całonocne nabożeństwa paschalne. Modlono się na nich o pokój. To już trzecia Wielkanoc, którą Ukraińcy świętują w warunkach rosyjskiej agresji na ich kraj.
Ukraiński ksiądz błogosławi wierzących i ich kosze zawierające malowane jajka i kulichi, tradycyjny tort wielkanocny, przed prawosławną mszą wielkanocną w katedrze św. Włodzimierza w Kijowie na Ukrainie, 4 maja 2024 r.
Ukraiński ksiądz błogosławi wierzących i ich kosze zawierające malowane jajka i kulichi, tradycyjny tort wielkanocny, przed prawosławną mszą wielkanocną w katedrze św. Włodzimierza w Kijowie na Ukrainie, 4 maja 2024 r. EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA.

W Kijowie główne prawosławne całonocne nabożeństwo sprawowane było w Soborze św. Michała o Złotych Kopułach. Tradycyjna procesja wokół świątyni przy dźwięku dzwonów zakończyła się uroczystym pozdrowieniem kapłanów i wiernych: "Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!".

Posłuchaj
00:51 12962657_1.mp3 To już trzecia Wielkanoc, którą Ukraińcy świętują w warunkach rosyjskiej agresji na ich kraj. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Mszę celebrował zwierzchnik Prawosławnej Cerkwi Ukrainy metropolita Epifaniusz. - Wierzymy, że Bóg pomoże naszemu narodowi obronić przed bezbożną rosyjską nawałą Boży dar godności i wolności. Modlimy się o zwycięstwo prawdy i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy - zaznaczył hierarcha zwracając się do wiernych

Zełenski: jednoczy nas modlitwa za naszych obrońców

- Jednoczy nas dziś wspólna modlitwa za naszych obrońców, którzy Wielkanoc spędzają w okopach - prezydent Ukrainy złożył życzenia Ukraińcom, którzy obchodzą najważniejsze chrześcijańskie święto, Zmartwychwstanie Chrystusa.

 

W nagraniu zrealizowanym przed soborem Mądrości Bożej w Kijowie Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wszyscy Ukraińcy wspierają dziś żołnierzy walczących z rosyjskim agresorem i modlą się za wszystkich mieszkańców kraju. - Za wszystkich cywilów, którzy każdego dnia bardzo ciężko pracują, aby państwo było silne i skutecznie zwyciężało zło. Za tych, którzy po to żyją i pracują. Za wszystkie nasze dzieci, które są odważne bez względu na wiek, za chłopców i dziewczęta, którym Rosja ukradła dzieciństwo, ale które mimo wszystko nie zapomniały, jak się uśmiechać i wierzyć w cud. Za wszystkie matki i ojców, którym odebrano szczęśliwą, spokojną starość - powiedział Wołodymyr Zełenski.

- Niech niebiosa wzmacniają naszą wolę walki i dodają odwagi w bitwie przeciwko niewoli - dodał prezydent Ukrainy. Życzył, by Bóg dodał Ukraińcom siły, by zyskać nowe osiągnięcia oraz mądrość, aby doceniać wszystko, co już zdobyli. - Niech Bóg da wieczny odpoczynek duszom tych, którzy zginęli za Ukrainę i wieczny pokój ich potomkom; wszystkim naszym dzieciom i wnukom. Wszystkim naszym przyszłym pokoleniom, którzy mają święte prawo do tego, by wiedzieć, czym jest Wielkanoc przeżywana w pokoju na Ukrainie - podsumował.

Ukraińcy w niedzielę wielkanocną zasiadają do świątecznych posiłków. Przy wielu stołach zabraknie jednak tych, którzy walczą na froncie oraz tych, którzy polegli w obronie ojczyzny.

IAR/dad

Rosja przeprowadziła w tym tygodniu ponad 380 ostrzałów Ukrainy. Zełenski apeluje o systemy obrony

04.05.2024 13:30
Rosja przeprowadziła w tym tygodniu ponad 380 ostrzałów ukraińskich miast i regionów - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Decyzje dotyczące systemów obrony powietrznej i broni są już teraz konieczne, aby chronić życie" - dodał.

#PolishDayInBrussels - Dzień Polski w Brukseli. To największe polskie wydarzenie w Europie

04.05.2024 16:58
Dzień Polski w Brukseli to okazja, by nie tylko promować Polskę za granicą, ale też łączyć Polaków - tak mówił ambasador w Belgii Rafał Siemianowski. Podczas Dnia Polskiego prezentują się województwa i organizacje polonijne, jest polska kuchnia, pokazywana jest historia i kultura. Ambasador powiedział, że to największe wydarzenie polonijne poza Polską w Europie.

Ulicami Wilna przeszła tradycyjna Parada Polskości

05.05.2024 09:15
Ulicami Wilna przeszła biało-czerwona "Parada Polskości" zorganizowana przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W pochodzie wzięło udział kilka tysięcy Polaków z różnych regionów Litwy.