Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie. Rosjanie nie rezygnują ze zdobycia Wowczańska

19.05.2024 10:50
Rosjanie już od ponad tygodnia prowadzą ofensywę w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Chcą zdobyć miasto Wowczańsk. Zdaniem ukraińskich władz i ekspertów - przygotowują kolejną falę szturmów.
Wowczańsk zniszczony przez rosyjskie wojska
Wowczańsk zniszczony przez rosyjskie wojskaŹródło: Twitter/Oriannalyla 🇺🇦 @Lyla_lilas

Po tym, jak Rosjanie kilka dni temu weszli do części dzielnic Wowczańska, brak jest informacji o tym że przesunęli się dalej. Z dostępnych danych wynika jednak, że mogą oni próbować okrążyć miasto, nie zrezygnują z dalszych ataków.

Jak ocenia ekspert do spraw wojskowych Ołeksandr Musijenko Sytuacja w obwodzie charkowskim nieco się pogorszyła. Wróg prowadzi tam działania szturmowe. Trwają zaciekłe walki, ukraińskim żołnierzom jest trudno, ale powstrzymują uderzenia.

Jak czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Badań nad Wojną - zdobycie Wowczańska jest dla Rosjan zadaniem priorytetowym, bowiem stworzyłoby to im dogodną platformę do dalszej ofensywy. Ataki Rosjan trwają też na wschodnich rubieżach obwodu charkowskiego w kierunku Kupiańska. Terenem zaciekłych walk pozostaje też Donbas - szczególnie linia frontu na zachód od Awdijiwki, Bachmutu i Marjinki.


IAR/dad

Rosyjskie drony uderzyły obiekty energetyczne na Ukrainie. Polska awaryjnie przesyła prąd

18.05.2024 12:57
Rosjanie zaatakowali dronami w nocy z piątku na sobotę obiekty infrastruktury energetycznej w dwóch regionach wschodniej i środkowej Ukrainy. Na prośbę Kijowa do kraju sprowadzono awaryjnie prąd z Polski, Rumunii i Słowacji - poinformowała agencja Ukrinform.

Tarcza Wschód. 10 miliardów złotych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski

18.05.2024 16:48
Dziesięć miliardów złotych na bezpieczeństwo Polski. W ramach tego fundusze na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy. Premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód.

Na Monte Cassino uczczono polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. "Oni o Polskę walczyli, za Polskę ginęli"

18.05.2024 22:24
Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczczeni zostali bohaterowie zwycięskiej bitwy z Niemcami. Uroczystość z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarellego, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, parlamentarzystów i harcerzy odbyła się z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa benedyktynów. - Z tego miejsca, polegli żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność, wołają: nie dopuście, aby rosyjski imperializm się rozlał - mówił prezydent Andrzej Duda.