Redakcja Polska

40 lekarzy i farmaceutów ze stypendium programu im. prof. Franciszka Walczaka. NAWA ogłosiła wyniki

27.05.2024 14:09
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru do programu stypendialnego Walczak. To program skierowany do badaczy obszaru nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. Jak mówi dyrektor NAWA doktor Dawid Kostecki, czterdzieścioro stypendystów wyjedzie do prestiżowych ośrodków, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach czy Francji.
Program im. prof. FranciszkaWalczaka skierowany jest do medyków, naukowców i farmaceutów
Program im. prof. FranciszkaWalczaka skierowany jest do medyków, naukowców i farmaceutówshutterstock/ASDF_MEDIA

- To są naprawdę najlepsze z najlepszych ośrodków medycznych, to jest Harvard Medical School, University of Pennsylvania, University of Oxford, Stanford University School of Medicine, University of Cambrigde. Doktorantów mamy piętnastu, tyleż samo doktorów, doktorów habilitowanych ośmiu i dwóch profesorów, więc spośród tych czterdziestu beneficjentów to aż trzydziestu jest doktorantami lub doktorami - podkreśla doktor Kostecki.

Jednym ze stypendystów, który odbył staż na Uniwersytecie Medycznym w Charleston, jest doktor Piotr Rudziński z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie. Według niego każdy lekarz ma chęć wyjazdu i zobaczenia, jak pracują jego koledzy po fachu w innych miejscach na świecie, jak wygląda system opieki zdrowotnej, jego struktura, i jak w innym miejscu wygląda to, co na co dzień robi w ośrodku macierzystym.

Do tej pory stypendyści programu Walczak mogli wyjechać jedynie do ośrodków w Stanach Zjednoczonych. Od tego roku mogą wybierać spośród placówek medycznych na całym świecie. Listę czterdzieściorga beneficjentów można znaleźć na stronie nawa.gov.pl, a osoby, które nie zakwalifikowały się do programu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zachęca do aplikowania w kolejnej edycji. Zostanie ona ogłoszona pod koniec października.

Więcej informacji znajduje się stronie NAWA: https://www.nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/wyniki-naboru-do-ostatniej-edycji-programu-walczak-nawaIAR/dad

Zobacz więcej na temat: medycyna

Polacy pomagają w Tanzanii. Wolontariusze wspierają rozwój medycyny ratunkowej

26.05.2024 11:20
W największym mieście kraju, Dar es Salaam, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej otworzyło ośrodek szkoleniowy, w którym przeszkolonych ma być 1800 lekarzy i pielęgniarek. W ramach projektu PCPM wyposaży też dwie placówki medyczne w sprzęt ratowniczy oraz aparaturę medyczną.

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a kobiety coraz później rodzą

26.05.2024 12:18
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W ubiegłym roku przyszło na świat o 33 tysiące mniej dzieci niż rok wcześniej.

Studiowanie w odwrocie. Maturzyści rzadziej kontynuują naukę na uczelniach wyższych

27.05.2024 11:10
56 procent tegorocznych maturzystów planuje rozpocząć studia jesienią - wynika z raportu BIG InfoMonitor "Świadomość ekonomiczna maturzystów 2024". To mniej, niż kilka lat temu. W 2018 roku 95 procent maturzystów planowało kontynuować naukę na uczelniach.