Polskie Radio
Section05
dzietność

Prezydent Duda: największym zagrożeniem społecznym jest dla nas nadal problem demograficzny

- Niewątpliwie największym zagrożeniem społecznym jest cały czas trwający problem demograficzny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania. Podkreślił również, że efekt programu 500+ jest częściowy, ponieważ poprawił on sytuację rodzin wielodzietnych, ale nie przyniósł efektu dla demografii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda dzietność rodzina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej społeczeństwo polityka

Żyjemy dużo dłużej, a dzietność dramatycznie spada. Dlaczego?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętny wiek mieszkańca Polski wzrósł o cztery lata. Tak wynika z opracowania "Polska w liczbach 2022". Żyjemy dużo dłużej, a kobiety dożywają zwykle już prawie osiemdziesiątki, jednak dzietność spadła dramatycznie. Jak to zmienić? Czy jesteśmy w stanie tego dokonać? Czy masowa migracja z Ukrainy jest w tym kontekście szansą? 
Zobacz więcej na temat:  dzietność Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Andrzej Sadowski społeczeństwo uchodźcy ekonomia kredyt hipoteczny dzieci edukacja

Barbara Socha: systemy emerytalne powinny uwzględniać fakt posiadania dzieci

Podczas odbywającego się we wtorek w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha powiedziała: "Konieczne jest uwzględnienie w systemie emerytalnym faktu posiadania dzieci". Co to znaczy? Czy czekają nas zmiany w systemie emerytalnym? O szczegóły zapytaliśmy Barbarę Sochę w audycji "W samo południe".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz emerytura społeczeństwo dzietność

"Dążymy do tego, żeby wyjść z pułapki niskiej dzietność". Minister zapowiada m.in. zmiany w podatkach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała zmiany w podatkach, polegające na wspólnym rozliczeniu rodziców i dzieci z zastosowaniem ilorazu zależnego od liczby dzieci. W długoterminowej perspektywie działania te mogą mieć wpływ na sytuację demograficzną w Polsce.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marlena Maląg polityka Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzina dzieci dzietność

"Zahamowały gwałtowny spadek dzietności". Wiceminister rodziny o programach społecznych

Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed ocenił, że "programy społeczne, choć nie spowodowały większego wzrostu liczby urodzeń, to jednak pozytywnie wpłynęły na tendencje gwałtownego spadku dzietności". Przyznał także, że pozytywnie zmieniło się podejście społeczeństwa do rodzin wielodzietnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA społeczeństwo Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dzietność rodzina

Mateusz Morawiecki skomentował wyniki spisu powszechnego. "To jeden z najważniejszych instrumentów"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pierwsze dane statystyczne z ubiegłorocznego spisu powszechnego pokazują, iż Polska nadal mierzy się z pułapkami demograficznymi. Jako największe zagrożenia dla rozwoju demograficznego wskazał starzenie się społeczeństwa oraz coraz mniejszą liczbę rodzących się dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo dzietność dzieci rodzina Mateusz Morawiecki Główny Urząd Statystyczny

"Ma ułatwić rodzicom podjęcie decyzji o kolejnych dzieciach". Socha o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

- Rodzinny kapitał opiekuńczy jest pozbawiony kryterium dochodowego, bo nie jest to program socjalny. On ma ułatwić rodzicom podjęcie decyzji o kolejnych dzieciach - mówiła w Sejmie wiceminister rodziny Barbara Socha. Zdaniem opozycji świadczenie powinno przysługiwać na każde dziecko, szczególnie gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rodzina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej polityka Sejm dzietność

Kongres Polska Wielki Projekt Wiceminister rodziny: widzimy, jak istotna dla chęci zakładania rodzin jest tożsamość lokalna

- Coś, co było dla ludzkości oczywiste przez właściwie całą historię, pierwszy raz takie nie jest. Nie jest takie oczywiste, że po nas przyjdą kolejne pokolenia, a ta kurcząca się populacja spowoduje ogromne problemy. My to widzimy już na Zachodzie - powiedziała w audycji "Północ-południe" na antenie Polskiego Radia 24 Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rodzina dzietność Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

KARPACZ 2021 Europoseł PiS o środkach z Funduszu Odbudowy: ich wypłata to nie jest ze strony UE żadna łaska

- Wszyscy, którzy zachorowali, ucierpieli w trakcie COVID-19 - przedsiębiorcy czy samorządowcy - czekają na te pieniądze z UE. To nie jest żadna łaska Unii, żeby wypłacić te środki, tylko po prostu trzeba dalej rozmawiać - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Bogdan Rzońca.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 POLSKA społeczeństwo dzietność Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy

KARPACZ 2021 Marlena Maląg: musimy inwestować w młodych ludzi, naszą przyszłość

- Musimy zrobić wszystko, żeby wesprzeć rodziny, młodych ludzi, żebyśmy mieli zastępowalność pokoleń, której dzisiaj nie ma - mówiła w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 POLSKA społeczeństwo dzietność rodzina Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dzieci

Co determinuje decyzje Polaków dot. posiadania dziecka? Opublikowano badania na zlecenie resortu rodziny

Lepsze warunki mieszkaniowe, stabilność i pewność zatrudnienia, lepszy system opieki zdrowotnej to głównie czynniki wpływające na decyzje Polaków o posiadaniu dziecka - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzina dzieci macierzyństwo dzietność

"Trzeba zapewnić miejsca w żłobkach i przedszkolach". Iwona Arent o Strategii Demograficznej

- Jaki jest problem młodych matek, które chcą być aktywne zawodowo? Chcą mieć możliwość, żeby dziecko mogło trafić do żłobka, żeby były miejsca w żłobkach i przedszkolach. Dzisiaj tak naprawdę jest z tym ogromny problem - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Iwona Arent.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polski Ład polityka Adrian Klarenbach POLSKA PiS rodzina dzietność