Polskie Radio
Section05
dzietność

"Odpowiedzialność i realizacja programów społecznych". Urszula Rusecka o budżecie na 2023 r.

- Zjednoczona Prawica jest zadowolona z wyników gospodarczych (...) pomimo wysokiej inflacji notujemy wzrost PKB, mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. To bardzo ważne, że ludzie mają bezpieczeństwo pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka, zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA rodzina dzietność dzieci społeczeństwo Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

"Uszczelniliśmy system podatkowy, możemy realizować ambitne programy". Stanisław Szwed o polityce rodzinnej rządu

- Na politykę rodzinną przeznaczyliśmy w tym roku 86 mld zł. Sytuacja rynku pracy jest bardzo dobra, mamy najniższe bezrobocie od 32 lat (…). W przyszłym roku będzie dwukrotna podwyżka płacy minimalnej, zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy hybrydowej, rozwiązania pozwalające na łączenie przez rodziców pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA rodzina dzietność dzieci społeczeństwo Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

"Część spójnego systemu wspierania rodzin". Wiceminister Socha o programie Maluch Plus

- Rząd utrzymuje programy społeczne w takiej formie, w jakiej były, niektóre jak widać zwiększamy, łączymy też nasze źródła finansowania ze środkami unijnymi, liczymy nie tylko na uproszczenie procedur inwestycyjnych, ale też na efekt synergii tych środków - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA rodzina dzietność dzieci społeczeństwo Antoni Trzmiel Barbara Socha Maluch plus

Dzietność w Polsce. Paweł Ozdoba: większa liczba obywateli wzmocniłaby pozycję gospodarczą naszego państwa

- Myślę, że gdyby Polska dziś liczyła 60 mln obywateli, co byłoby możliwe do uzyskania w stosunkowo niedługim czasie, to sytuacja ekonomiczna, gospodarcza i pozycja naszego państwa w skali Unii Europejskiej, w skali naszego regionu, znacząco by się wzmocniły - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Ozdoba, politolog, szef Centrum Życia i Rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo rodzina dzietność

Rodzi się coraz mniej dzieci. Tekieli: nasze społeczeństwo podlega tym sam procesom, co inne europejskie

- Fazę regresu demograficznego mamy dziś właściwie w całej Europie. Natomiast kraje Afryki, jak Nigeria, przeżywają czas "boomu". Tam kobiety rodzą 4-5 dzieci. My jesteśmy statystycznie na poziomie tego, że co roku nas Polaków jest mniej o 200 tysięcy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator naszej anteny Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Mirosław Skowron społeczeństwo dzietność

Anna Maria Żukowska: Lewica chce, aby państwo budowało tanie mieszkania na wynajem dla młodych

- Lewica chce, aby to państwo budowało mieszkania, tanie mieszkania na wynajem. Kiedy ktoś nie ma gdzie mieszkać, to nie jest zbyt rozsądnym, aby podejmować decyzję o rodzeniu dziecka - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Anna-Maria Żukowska mieszkania na wynajem mieszkania Ministerstwo Rozwoju POLSKA rodzina dzieci dzietność Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Nowa Lewica lewica polityka GOSPODARKA budownictwo PiS społeczeństwo opozycja

Prezydent Duda: największym zagrożeniem społecznym jest dla nas nadal problem demograficzny

- Niewątpliwie największym zagrożeniem społecznym jest cały czas trwający problem demograficzny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania. Podkreślił również, że efekt programu 500+ jest częściowy, ponieważ poprawił on sytuację rodzin wielodzietnych, ale nie przyniósł efektu dla demografii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda dzietność rodzina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej społeczeństwo polityka

Żyjemy dużo dłużej, a dzietność dramatycznie spada. Dlaczego?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętny wiek mieszkańca Polski wzrósł o cztery lata. Tak wynika z opracowania "Polska w liczbach 2022". Żyjemy dużo dłużej, a kobiety dożywają zwykle już prawie osiemdziesiątki, jednak dzietność spadła dramatycznie. Jak to zmienić? Czy jesteśmy w stanie tego dokonać? Czy masowa migracja z Ukrainy jest w tym kontekście szansą? 
Zobacz więcej na temat:  dzietność Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Andrzej Sadowski społeczeństwo uchodźcy ekonomia kredyt hipoteczny dzieci edukacja

Barbara Socha: systemy emerytalne powinny uwzględniać fakt posiadania dzieci

Podczas odbywającego się we wtorek w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha powiedziała: "Konieczne jest uwzględnienie w systemie emerytalnym faktu posiadania dzieci". Co to znaczy? Czy czekają nas zmiany w systemie emerytalnym? O szczegóły zapytaliśmy Barbarę Sochę w audycji "W samo południe".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz emerytura społeczeństwo dzietność

"Dążymy do tego, żeby wyjść z pułapki niskiej dzietność". Minister zapowiada m.in. zmiany w podatkach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała zmiany w podatkach, polegające na wspólnym rozliczeniu rodziców i dzieci z zastosowaniem ilorazu zależnego od liczby dzieci. W długoterminowej perspektywie działania te mogą mieć wpływ na sytuację demograficzną w Polsce.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marlena Maląg polityka Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzina dzieci dzietność

"Zahamowały gwałtowny spadek dzietności". Wiceminister rodziny o programach społecznych

Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed ocenił, że "programy społeczne, choć nie spowodowały większego wzrostu liczby urodzeń, to jednak pozytywnie wpłynęły na tendencje gwałtownego spadku dzietności". Przyznał także, że pozytywnie zmieniło się podejście społeczeństwa do rodzin wielodzietnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA społeczeństwo Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dzietność rodzina

Mateusz Morawiecki skomentował wyniki spisu powszechnego. "To jeden z najważniejszych instrumentów"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pierwsze dane statystyczne z ubiegłorocznego spisu powszechnego pokazują, iż Polska nadal mierzy się z pułapkami demograficznymi. Jako największe zagrożenia dla rozwoju demograficznego wskazał starzenie się społeczeństwa oraz coraz mniejszą liczbę rodzących się dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo dzietność dzieci rodzina Mateusz Morawiecki Główny Urząd Statystyczny