Redakcja Polska

Resort edukacji chce ograniczyć lekcji religii w szkołach. Zapowiada konsultacje

19.06.2024 11:31
W najbliższym czasie będą prowadzone intensywne rozmowy i konsultacje w sprawie ograniczenia lekcji religii w szkołach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała w TVN24, że będzie chciała zredukować liczbę godzin religii o połowę.
Resort edukacji planuje od przyszłego roku szkolnego zmniejszenie lekcji religii o połowę
Resort edukacji planuje od przyszłego roku szkolnego zmniejszenie lekcji religii o połowęSyda Productions/Shutterstock

Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała w TVN24, że od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą mieli tygodniowo jedną godzinę religii. W ministerstwie edukacji rozpoczęły się prace nad rozporządzeniem w tej sprawie. Barbara Nowacka przyznała, że ze strony koalicjantów z PSL były prośby, by ze zmianą poczekać na spokojniejszy moment. Zdaniem ministry, właśnie teraz ów moment nastąpił.

Rzecznik resortu edukacji - Piotr Otrębski - powiedział Polskiemu Radiu, że prace nad zmianami już trwają. - Ministra Barbara Nowacka wyraźnie zapowiedziała, że od 2025 roku, od września planowane jest zredukowanie liczby godzin religii - z dwóch do jednej. Na pewno prowadzone będą rozmowy z partnerami społecznymi, ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami - dodał Piotr Otrębski.

Z kolei od najbliższego roku szkolnego ocena z religii nie będzie wliczana do średniej. Możliwe będzie też łączenie klas, w których na lekcje religii uczęszcza mniej niż 7 osób.

Obecnie w szkołach publicznych uczniowie, którzy chodzą na takie lekcje, mają dwie godziny religii tygodniowo.


IAR/dad

Polski operator przyjęty na prestiżowe studia w American Film Institute. Studia sfinansuje... zbiórką

18.06.2024 13:51
Polski operator filmowy Andrzej Woźniakiewicz jako jedyny Polak został w tym roku przyjęty na dwuletnie studia operatorskie w American Film Institute w Los Angeles.

Uczniowie z Polski w czołówce rankingu kreatywności. Ich wyniki są wyższe od średniej OECD

18.06.2024 15:18
Wyniki polskich 15-latków w badaniu myślenia kreatywnego są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do wyników uczniów z Łotwy, Belgii i Portugalii. Wśród uczniów z UE lepsze wyniki uzyskali 15-latkowie z Estonii, Finlandii i Danii. Badanie myślenia kreatywnego towarzyszyło badaniu PISA 2022.

Polacy boją się rosyjskich cyberataków. Sondaż nie pozostawia złudzeń

19.06.2024 10:22
Polskie wojsko, policja i straż graniczna bronią naszej wschodniej granicy, a tymczasem wszyscy jesteśmy narażeni na różne ataki hybrydowe. Czy boimy się cyberataków ze strony rosyjskich hakerów? Okazuje się, że tego typu obawy ma 73 proc. badanych Polaków - pisze w środę "Super Express".