Redakcja Polska

"Ludobójcza strategia”. Europosłowie o przymusowych deportacjach ukraińskich dzieci do Rosji

08.05.2025 17:00
Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów tego kraju około 20 tys. dzieci
Audio
  • Parlament Europejski chce zaostrzenia sankcji na Rosję za porwania ukraińskich dzieci. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie na sesji w Strasburgu. Chodzi o deportacje ukraińskich dzieci z terenów okupowanych, wywożenie ich w głąb Rosji, gdzie są przymusowo adoptowane i rusyfikowane. Przyjęcie rezolucji w tej sprawie poprzedziła wczoraj debat
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneOLIVIER HOSLET/PAP/EPA

Parlament Europejski nazwał w czwartek w rezolucji przyjętej w Strasburgu "ludobójczą strategią” przymusowe deportacje ukraińskich dzieci, realizowane przez Rosję przy wsparciu Białorusi. Europosłowie uważają, że nielegalna adopcja i przymusowa rusyfikacja dzieci muszą się skończyć.

Od lutego 2022 r., czyli początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów tego kraju około 20 tys. dzieci. Rezolucja została przyjęta w czwartek 516 głosami za, przy trzech głosach przeciw i 34 wstrzymujących się.

Zdaniem PE Rosja musi zapewnić bezpieczny i bezwarunkowy powrót wszystkich deportowanych ukraińskich dzieci. Władze rosyjskie muszą również umożliwić organizacjom międzynarodowym, takim jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka i UNICEF, dostęp do wszystkich deportowanych ukraińskich dzieci. 

Posłowie do PE wezwali także w rezolucji UE i państwa członkowskie do przyłączenia się do Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci.

"Każde prawdziwe porozumienie pokojowe musi obejmować repatriację tych dzieci i odpowiedzialność (Kremla) za przymusowe przesiedlenia i deportacje" – czytamy w dokumencie.

W połowie marca USA wstrzymały finansowanie zespołu na Uniwersytecie Yale, który współpracował z ukraińskim państwowym programem humanitarnym Bring Kids Back UA. Dzięki pracy badaczy, którzy analizowali informacje dostępne w otwartych źródłach, m.in. mapy i zdjęcia satelitarne, ustalono miejsce pobytu i umożliwiono powrót setek porwanych dzieci.

Do tej pory do Ukrainy powróciło około 1300 z blisko 20 tys. uprowadzonych osób poniżej 18. roku życia.

Narażone na deportacje są w szczególności dzieci pozbawione opieki wskutek m.in. przymusowego oddzielenia od bliskich lub ich śmierci. W Rosji dzieci te poddawane są rusyfikacji. Zabrania się im mówienia po ukraińsku i indoktrynuje treściami propagandowymi. Starsze dzieci wysyła się także na szkolenia wojskowe. 

Udział w przymusowych przesiedleniach ludności cywilnej z okupowanych terenów Ukrainy był podstawą wystawienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny w 2023 r. nakazu aresztowania przywódcy Rosji Władimira Putina.

PAP/IAR/ks

Kreml zapowiada trzydniowe zawieszenie broni, Trump domaga się trwałego rozejmu

28.04.2025 16:22
Kreml ogłosił trzydniowe zawieszenie broni, które ma obowiązywać z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rosyjskie władze poinformowały, że od północy z 7 na 8 maja do północy z 10 na 11 maja wszelkie działania bojowe zostaną wstrzymane. Jak zaznaczono na oficjalnej stronie Kremla, w przypadku, gdyby Ukraina nie zastosowała się do zawieszenia broni, Rosja udzieli "adekwatnej odpowiedzi".

Niemal 400 rosyjskich dronów w tym tygodniu spadło na Ukrainę

30.04.2025 15:55
Rosja tylko w tym tygodniu wypuściła na terytorium Ukrainy ponad 300 dronów dalekiego zasięgu. Wczoraj i w nocy rosyjskie bezzałogowce uderzyły w Charków i Dniepr raniąc i zabijając cywilów.

Walczymy o kolejne sankcje na Rosję. Adam Szłapka o celach polskiej prezydencji w UE

07.05.2025 17:45
Polsce zależy na szybkim przyjęciu kolejnych, unijnych sankcji wobec Rosji. Zadeklarował to w Europarlamencie w Strasburgu minister do spraw europejskich Adam Szłapka.