Konkurs organizuje od 2013 r. białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Głównym celem jest prezentacja i promocja najnowszej historii Polski w ambitnych formach twórczości radiowej, telewizyjnej czy internetowej.
W tym roku odbywa się 12. edycja konkursu. Jak przypomina w komunikacie IPN, zgłoszenia można nadsyłać do końca lipca. Do przesyłania swoich materiałów instytut zaprasza m.in. dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, twórców podcastów, a także młodych twórców.
Co podlega zgłoszeniom?
Można zgłaszać m.in. filmy i audycje dokumentalne, reportaże, słuchowiska, scenę faktu. Mogą być to zarówno audycje nieemitowane jak i emitowane nie tylko w radiu czy w telewizji, ale też w internetowych serwisach i na platformach.
Nadesłane materiały będą oceniane przez jury, które będzie brało pod uwagę rzetelność tych materiałów, prawdę historyczną, sposób ujęcia tematu, wartości artystyczne, poznawcze i formę dziennikarską.
Słuchowiska powalczą o nagrody w czterech kategoriach: „Wydarzenie” (nagroda Grand Prix prezesa IPN), „Losy” (nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego), „Historia regionalna” (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku), a także „Młodzi Twórcy” (skierowana do osób w wieku 18-26 lat).
Jak podaje IPN, nominacje do nagrody, po pięć w każdej kategorii, zostaną ogłoszone do 25 października.
Natomiast rozstrzygnięcie odbywa się podczas uroczystej gali w Białymstoku. Co roku organizowana jest w listopadzie, w rocznicę urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, urodzonego 26 listopada 1919 roku w Białymstoku - podaje IPN w regulaminie konkursu.
Do tej pory - łącznie we wszystkich edycjach „Audycji Historycznej Roku” - wpłynęło na konkurs ponad 560 reportaży i filmów.
PAP, md