Redakcja Polska

Konto opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza na Twitterze zablokowane

12.07.2021 14:05
Konto opozycyjnego białoruskiego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza na Twitterze zostało zablokowane – informują białoruskie media, sugerując, że może to być związane ze złamaniem zasad tego serwisu społecznościowego. Pratasiewiczowi, który przebywa w areszcie domowym, władze pozwoliły wcześniej prowadzić konto. "Konto zawieszone" - informuje Twitter po wejściu na profil Pratasiewicza.
Wywiad z białoruskim opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem
Wywiad z białoruskim opozycjonistą Ramanem PratasiewiczemYouTube/Screen

Śledczy pozwolili aresztowanemu dziennikarzowi korzystać z Twittera po tym, jak pod koniec czerwca przeniesiono go z aresztu do aresztu domowego. Jego konto działało od 7 lipca – pisze Interfax Zachód.

Pratasiewicza zatrzymano 23 maja na lotnisku w Mińsku po przymusowym lądowaniu w stolicy Białorusi samolotu linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna. To były współredaktor kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny". Zatrzymana została również jego partnerka, obywatelka Rosji Sofija Sapiega. Obydwoje są oskarżeni w sprawach karnych związanych z protestami na Białorusi.

Od chwili aresztowania Pratasiewicz kilkukrotnie występował w mediach państwowych, przyznając się do winy oraz "demaskując" zachodnie siły, rzekomo stojące za białoruskimi protestami, a także krytykując środowiska opozycyjne. Pratasiewicz - jak wynika z informacji, która pojawiła się na jego Twitterze - w areszcie domowym przebywa razem z Sapiegą.


PAP/IAR/dad

UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji za agresję na Ukrainę

12.07.2021 12:34
Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za agresję na Ukrainę w 2014 roku. Poinformowali o tym brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką unijni dyplomaci. Restrykcje, które wygasają pod koniec lipca będą obowiązywać co najmniej do końca stycznia. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

Estonia wzmacnia ochronę granicy z Rosją. Na Litwie dalej zmniejsza się napływ migrantów

12.07.2021 12:59
Estonia w związku z napływem nielegalnych imigrantów na Litwę postanowiła wzmocnić kontrole na swoich granicach. Tymczasem Wilno podało, że ostatniej doby na litewskie terytorium próbowało przedostać się kolejnych 60 uchodźców.