Redakcja Polska

RB ONZ przyjęła rezolucję wzywającą talibów do zagwarantowania bezpiecznego wyjazdu z Afganistanu

31.08.2021 09:05
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w poniedziałek rezolucję, w której wezwała talibów do dotrzymania "zobowiązania się" zagwarantowania bezpiecznego wyjazdu tych, którzy chcą opuścić Afganistan, nie domagając się jednak strefy chronionej, którą proponowała Francja.
Siedziba ONZ
Siedziba ONZOsugi/ Shutterstock

W rezolucji Rada stwierdza, że "oczekuje", iż talibowie dotrzymają wszystkich swoich "zobowiązań", zwłaszcza w odniesieniu do "bezpiecznego" i "uporządkowanego" wyjazdu z Afganistanu "Afgańczyków i cudzoziemców" po wycofaniu się przez USA, co ma być zakończone we wtorek.

Jednocześnie rezolucja nie odnosi się do "strefy bezpiecznej" lub strefy chronionej, o której wspominał francuski prezydent Emmanuel Macron.

W niedzielę Macron zadeklarował, że Paryż i Londyn będą apelować w ONZ o stworzenie takiej "bezpiecznej strefy" w Kabulu, aby umożliwić kontynuowanie "operacji humanitarnych".

"Ta rezolucja nie jest operacyjna, dotyczy głównie zasad, kluczowych przesłań politycznych i ostrzeżeń" – powiedział dziennikarzom jeden z dyplomatów.

Według Richarda Gowana, specjalisty ONZ w organizacji zapobiegania konfliktom - International Crisis Group - rezolucja stanowi "wiadomość polityczną do talibów o potrzebie utrzymania w Kabulu otwartego lotniska i działania agend ONZ w dostarczaniu pomocy humanitarnej".

Gowan powiedział AFP, że ogólnie biorąc "tekst rezolucji jest dość lekki" i "Macron mylił się, wyolbrzymiając ideę obszaru chronionego na lotnisku w Kabulu".

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa "potwierdza również" znaczenie "poszanowania praw człowieka, w tym praw kobiet, dzieci i mniejszości" oraz "zachęca" do wprowadzenia integracyjnego rozwiązania politycznego "ze znaczącym" udziałem kobiet.

W rezolucji "zażądano" też, aby terytorium Afganistanu nie było używane dla "grożenia lub ataków" wobec innych krajów, a także aby nie było schronieniem dla "terrorystów".

Za rezolucją w sprawie Afganistanu głosowało 13 z 15 członków RB ONZ, Rosja i Chiny wstrzymały się od głosów.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: ONZ Afganistan talibowie

Media: USA przeprowadziły atak rakietowy na terrorystę Państwa Islamskiego, jadącego na lotnisko w Kabulu

29.08.2021 17:01
- Siły USA przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy na terrorystę Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch), jadącego na lotnisko w Kabulu samochodem z ładunkiem wybuchowym - podała telewizja ABC News, powołując się na amerykańskie źródła rządowe.

"To agresja na Polskę". Komisja Europejska o sytuacji na granicy z Białorusią

30.08.2021 14:41
Sytuacja na granicy z Białorusią to agresja na Polskę - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej. Adalbert Jahnz powtórzył negatywne stanowisko Brukseli dotyczące podsycania przez Białoruś kryzysu migracyjnego.

W Brukseli nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE. Tematem sytuacja w Afganistanie i migracja

31.08.2021 08:53
W Brukseli dziś nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych poświęcone sytuacji w Afganistanie i kwestiom migracji.