Redakcja Polska

Ambasador Niemiec: bez "Solidarności" zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe

03.10.2021 11:35
Zjednoczenie Niemiec jest jednym z najszczęśliwszych wydarzeń w historii Niemiec, bez polskiej "Solidarności" nie byłoby ono możliwe - podkreślił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w 31. rocznicę zjednoczenia Niemiec.
Zjednoczenie Niemiec, 1990 r.
Zjednoczenie Niemiec, 1990 r. David Sassoli/twitter

"Dzisiaj mija 31 lat od dnia, w którym Niemcy się zjednoczyły. Zjednoczenie Niemiec jest jednym z najszczęśliwszych wydarzeń w historii Niemiec. Również Polska wniosła ważny wkład w zjednoczenie. Bez polskiej „Solidarności” nie byłoby ono możliwe" - napisał ambasador Niemiec na Twitterze.

3 października obchodzony jest Dzień Jedności Niemiec – niemieckie święto państwowe w rocznicę Zjednoczenia Niemiec w 1990 r. Wówczas to, niemal rok po upadku Muru Berlińskiego i po 41 latach od podziału doszło do zjednoczenia Niemiec. 


PAP/dad

Bilans XIV Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu

02.10.2021 17:00
Już po raz 14. odbyły się Polsko-Ukraińskie Spotkania - Jaremcze 2021. Tematem tegorocznych spotkań było hasło przyświecające unii lubelskiej z 1569 roku - „Wolni z wolnymi, równi z równymi…” w odniesieniu do współczesnych polsko-ukraińskich relacji. Spotkania były też poświęcone 30. rocznicy uznania przez Rzeczpospolitą Polskę niepodległości Ukrainy.

Żyjący byli więźniowie obozu przejściowego w Pruszkowie, będą mieli uprawnienia kombatanckie

02.10.2021 15:17
Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbywają się tam oficjalne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.