Redakcja Polska

Biełsat: dziennikarka Iryna Słaunikawa z mężem nadal w areszcie

14.11.2021 15:37
Iryna Słaunikawa, oficjalna przedstawicielka Biełsatu na Białorusi oraz jej mąż, którzy byli skazani na 15 dni aresztu za rzekome wykroczenie, nie zostali wypuszczeni na wolność po odbyciu kary – poinformowały niezależne media. Oboje zostali skazani za rzekome udostępnianie materiałów ekstremistycznych w mediach społecznościowych. Były to linki do publikacji na portalu Biełsatu i w innych opozycyjnych serwisach.
Iryna Słaunikawa
Iryna SłaunikawaBiełsat/belsat.eu

"Dziennikarka Iryna Słaunikawa i jej mąż Alaksandr Łojka nie wyszli z aresztu po 15 dniach odsiadki" – napisał portal Nowy Czas. Może to oznaczać, że postawiono im nowe zarzuty, dotyczące wykroczenia lub zatrzymano ich w ramach sprawy karnej.

Para została zatrzymana na lotnisku w Mińsku 30 października po powrocie z wakacji z Egiptu. Dzień później oboje zostali skazani na karę 15 dni aresztu za wykroczenie, które miało polegać na "przechowywaniu materiałów ekstremistycznych".

Chodziło o linki na Facebooku do publikacji portali Biełsatu i Zerkalo.io, które władze uznały za "ekstremistyczne".

Słaunikawa jest przedstawicielką telewizji Biełsat na Białorusi. Portal i sieci społecznościowe tej finansowanej przez Polskę telewizji białoruskojęzycznej, zostały przez władze uznane za „ekstremistyczne”, co oznacza, że za ich rozpowszechnianie grozi kara grzywny lub aresztu (w ramach kodeksu wykroczeń).

W listopadzie MSW ogłosiło, że "osoby zrzeszone poprzez zasoby internetowe Biełsatu" uznano za formację ekstremistyczną, co, według wcześniejszych zapowiedzi władz, może oznaczać groźbę odpowiedzialności karnej.

Dwie reporterki Biełsatu Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa odbywają karę dwóch lat więzienia za prowadzenie relacji online z protestu upamiętniającego śmiertelnie pobitego Ramana Bandarenkę w listopadzie 2020 r.


IAR/PAP/dad

Polscy żołnierze zostali obrzuceni kamieniami przez białoruskich funkcjonariuszy

14.11.2021 11:12
W okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim białoruscy funkcjonariusze obrzucili polskich żołnierzy kamieniami, nikt nie ucierpiał – poinformowało w niedzielę MON.

USA: zmarł działacz polonijny Janusz Sporek

14.11.2021 12:04
W sobotę w wieku 73 lat zmarł w Nowym Jorku Janusz Sporek, polonijny działacz społeczny, dyrygent, nauczyciel, dziennikarz, zdobywca nagrody "Przeszłość/Przyszłość" im. Janusza Kurtyki. Był prezesem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Wśród Polonii znany był głównie jako dyrygent i pedagog muzyczny oraz działacz walczący o obronę dobrego imienia Polski.

Piotr Wawrzyk: Łukaszenka powinien zobaczyć, że obecne działania nie opłacają mu się politycznie i finansowo

14.11.2021 13:51
Należy pokazać białoruskiemu prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, że obecne działania nie opłacają się mu ani politycznie, ani finansowo; narzędziem są maksymalnie radykalne sankcje - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.