Polskie Radio
Section05
Biełsat

Łukaszenka pławi się w luksusach. Zobacz jego willę

Rezydencji "Wschód", czyli luksusowej willi Aleksandra Łukaszenki, został poświęcony film dokumentalny BELPOL-u, organizacji zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich służb mundurowych, którzy sprzeniewierzyli się reżimowi. Jak informują, z inwestycją wiążą się liczne nadużycia. W tle pojawia się także tajemnicza firma z Bałkanów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bialoruś Aleksander Łukaszenka reżim Biełsat nieruchomości

TYLKO U NAS Białorusini uczcili pamięć Powstania Słuckiego. Dyrektor Biełsatu: była to bohaterska próba oparcia się bolszewikom

Białorusini w Warszawie 27 listopada obchodzą Dzień Bohaterów, 103. rocznicę wybuchu Powstania Słuckiego przeciwko bolszewikom. W niedzielę poprzedzającą to święto przypominali poległych za ojczyznę w Powstaniu Słuckim i współczesnych białoruskich bohaterów. Szli w pochodzie z portretami więźniów politycznych, Białorusinów poległych na Ukrainie, uczestników walk przeciw Sowietom. Odczytano nazwiska ofiar reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS Agnieszka Romaszewska Biełsat powstanie słuckie

Telewizja Biełsat: trzynastu naszych pracowników jest za kratami, apelujemy o reakcję świata

- Telewizja Biełsat opublikowała w sobotę nazwiska dziewięciu skazanych na Białorusi dziennikarzy, którzy współpracowali z tą nadającą z Polski stacją i zaapelowała o reakcję świata. W sumie za kratami przebywa 13 osób, które w różnym czasie były związane z Biełsatem. - To jedna trzecia wszystkich uwięzionych pracowników mediów - informuje telewizja. Na Białorusi jest obecnie blisko półtora tysiąca więźniów politycznych - przypomina stacja
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Bialoruś Biełsat dziennikarze

NASZ WYWIAD Wagnerowcy na Białorusi. Romaszewska-Guzy: w tej chwili tworzy się hub dla najemników Prigożyna

Po nieudanym puczu Prigożyna jego grupa została rozbrojona, ale nie złożyła broni. Część została w Rosji, ale znacznie większa przemieszcza się i nadal napływa na terytorium Białorusi. W tej chwili tworzy się hub dla wagnerowców - powiedziała w rozmowie z portalem Polskie Radio 24.pl Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś sankcje sankcje Unii Europejskiej Grupa Wagnera Aleksander Łukaszenka Władimir Putin wojna na Ukrainie bezpieczeństwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Biełsat Agnieszka Romaszewska

Uwolniona dziennikarka Biełsatu: sytuacja niezależnych mediów na Białorusi jest fatalna, wszyscy wyjechali

- Sytuacja niezależnych mediów na Białorusi jest fatalna, wszyscy dziennikarze wyjechali - mówiła w Brukseli Daria Czulcowa, dziennikarka Biełsatu podczas seminarium poświęconego represjom stosowanym przez władze w Mińsku. Zostało ono zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej i telewizję Biełsat, obchodzącą w tym roku 15-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT Biełsat Europa represje media Raport Białoruś Raport Białoruś

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

Dziś w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne Białoruś Biełsat dziennikarstwo areszt MSZ dyplomacja

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

Dziś w godzinach porannych w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne Białoruś Biełsat dziennikarstwo areszt MSZ dyplomacja POLSKA polityka

"Wyrok spotka się ze stanowczą reakcją Polski". Premier Morawiecki o skazaniu Słaunikawej

"Skazanie przez reżim Łukaszenki dziennikarki Iryny Słaunikawej na 5 lat kolonii karnej jest absolutnym skandalem, pogwałceniem wszelkich norm cywilizacyjnych" - oświadczył w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. "Ten nieakceptowalny wyrok spotka się z natychmiastową, stanowczą reakcją Polski na szczeblu międzynarodowym" - zapowiedział szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Białoruś Biełsat Aleksander Łukaszenka represje

Biełsat ujawnia szokujące nagranie. Rosyjski żołnierz: mój kumpel wszystkich rozstrzelał i zgwałcił

- Koleś, taki mój kumpel, zajechał czołgiem na podwórko. Wszedł do chałupy, wywalił drzwi, wszystkich rozstrzelał, zgwałcił. Nażarł się, pochlał... Teraz, mówi, "jeszcze mi za to medal dadzą" - relacjonuje rosyjski żołnierz, rozmawiając z kobietą, która czeka na niego w Rosji. Przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy ujawniły władze. Materiał opublikowała telewizja Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja Europa serwis wschodni Biełsat