Polskie Radio
Section05
Biełsat

Uwolniona dziennikarka Biełsatu: sytuacja niezależnych mediów na Białorusi jest fatalna, wszyscy wyjechali

- Sytuacja niezależnych mediów na Białorusi jest fatalna, wszyscy dziennikarze wyjechali - mówiła w Brukseli Daria Czulcowa, dziennikarka Biełsatu podczas seminarium poświęconego represjom stosowanym przez władze w Mińsku. Zostało ono zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej i telewizję Biełsat, obchodzącą w tym roku 15-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT Biełsat Europa represje media Raport Białoruś Raport Białoruś

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

Dziś w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne Białoruś Biełsat dziennikarstwo areszt MSZ dyplomacja

Polskie MSZ reaguje na zatrzymanie dziennikarki TVP. Białoruski dyplomata został wezwany do resortu

Dziś w godzinach porannych w siedzibie MSZ RP ma stawić się charge d’affaires Białorusi. Warszawa przekaże dyplomacie stanowczy protest oraz żądanie natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i innych osób bezprawnie pozbawionych wolności na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta - poinformował PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne Białoruś Biełsat dziennikarstwo areszt MSZ dyplomacja POLSKA polityka

"Wyrok spotka się ze stanowczą reakcją Polski". Premier Morawiecki o skazaniu Słaunikawej

"Skazanie przez reżim Łukaszenki dziennikarki Iryny Słaunikawej na 5 lat kolonii karnej jest absolutnym skandalem, pogwałceniem wszelkich norm cywilizacyjnych" - oświadczył w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. "Ten nieakceptowalny wyrok spotka się z natychmiastową, stanowczą reakcją Polski na szczeblu międzynarodowym" - zapowiedział szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Białoruś Biełsat Aleksander Łukaszenka represje

Biełsat ujawnia szokujące nagranie. Rosyjski żołnierz: mój kumpel wszystkich rozstrzelał i zgwałcił

- Koleś, taki mój kumpel, zajechał czołgiem na podwórko. Wszedł do chałupy, wywalił drzwi, wszystkich rozstrzelał, zgwałcił. Nażarł się, pochlał... Teraz, mówi, "jeszcze mi za to medal dadzą" - relacjonuje rosyjski żołnierz, rozmawiając z kobietą, która czeka na niego w Rosji. Przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy ujawniły władze. Materiał opublikowała telewizja Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja Europa serwis wschodni Biełsat

Dziennikarz Bielsat TV: Łukaszenka przestał być suwerenem na swoim terytorium

- Gdy na terytorium Białorusi przebywają rosyjskie wojska, a w ich pobliżu prowadzone są rozmowy delegacji ukraińskiej i rosyjskiej, to nie ma gwarancji bezpieczeństwa dla ukraińskiej delegacji - powiedział na antenie dziennikarz telewizji Bielsat Jakub Biernat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Antoni Trzmiel wojna 2022 Ukraina serwis wschodni Polskie Radio 24 Biełsat Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka

Biełsat: dziennikarka Iryna Słaunikawa z mężem nadal w areszcie

Iryna Słaunikawa, oficjalna przedstawicielka Biełsatu na Białorusi oraz jej mąż, którzy byli skazani na 15 dni aresztu za rzekome wykroczenie, nie zostali wypuszczeni na wolność po odbyciu kary – poinformowały niezależne media. Oboje zostali skazani za rzekome udostępnianie materiałów ekstremistycznych w mediach społecznościowych. Były to linki do publikacji na portalu Biełsatu i w innych opozycyjnych serwisach.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Biełsat Polacy na Białorusi