Polskie Radio
Section05
Biełsat

Biełsat: dziennikarka Iryna Słaunikawa z mężem nadal w areszcie

Iryna Słaunikawa, oficjalna przedstawicielka Biełsatu na Białorusi oraz jej mąż, którzy byli skazani na 15 dni aresztu za rzekome wykroczenie, nie zostali wypuszczeni na wolność po odbyciu kary – poinformowały niezależne media. Oboje zostali skazani za rzekome udostępnianie materiałów ekstremistycznych w mediach społecznościowych. Były to linki do publikacji na portalu Biełsatu i w innych opozycyjnych serwisach.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Biełsat Polacy na Białorusi

TYLKO U NAS "Reżim chce odciąć ludzi od informacji". Dzikawicki: bardzo ważne jest wsparcie dla Biełsatu i mediów na uchodźstwie

- Reżim próbuje zastraszyć Biełsat, dziennikarzy i naszych czytelników – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Alaksiej Dzikawicki, wiceszef Biełsatu. W ostatnich dniach reżim wzmógł działania przeciw tej stacji: MSW Białorusi uznało "zasoby internetowe" Biełsatu za "formację ekstremistyczną", a przedstawicielka Biełsatu w Mińsku Iryna Słaunikawa trafiła do aresztu. - Na Białorusi prawie nie ma już mediów niezależnych, konieczne jest wspieranie ich redakcji na uchodźstwie, tak by dziennikarze pozostali w profesji - apeluje nasz rozmówca.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś TYLKO U NAS granica Rosja media Biełsat

"Powinna interweniować społeczność międzynarodowa". Piekło o zatrzymaniu dziennikarki Biełsatu

- Interweniować powinna nie tylko Polska, ale i społeczność międzynarodowa, ale nie sądzę, by to zrobiło jakiekolwiek wrażenie na Aleksandrze Łukaszence, ponieważ trzyma on w areszcie członków kilku niezależnych stowarzyszeń - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Biełsat reżim Aleksander Łukaszenka zatrzymanie areszt represje dziennikarze

"Kryzys się zaostrza". Dziennikarz Biełsatu o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

- Stawka została podniesiona. Mamy już pięć ofiar śmiertelnych. Wszystkie są na białorusko-polskim pograniczu. To świadczy o tym, że kryzys się zaostrza właśnie na tej granicy. Litwa i Łotwa w mniejszym stopniu podlegają atakowi ze strony Łukaszenki - powiedział w Polskim Radiu 24 Siarhiej Pielasa z Telewizji Biełsat. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś migracja Biełsat granica Polskie Radio 24

"W końcu mamy do czynienia z realnymi działaniami". Agnieszka Romaszewska-Guzy o sankcjach UE wobec Białorusi

- Jednym z głównych rozgrywających, poza oczywiście Rosją, jest też społeczeństwo białoruskie - to, jaki stopień cierpliwości ono wykaże do całej tej sytuacji, w której zostały nałożone sankcje - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi Biełsat sankcje Unii Europejskiej Europa