Redakcja Polska

Agresywni cudzoziemcy na granicy. Żaryn: polskie patrole udaremniły kolejne próby nielegalnego wtargnięcia

16.02.2022 15:51
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "polskie patrole strzegące granicy z Białorusią udaremniły kolejne próby nielegalnego wtargnięcia na teren Polski".
Żaryn: polskie patrole udaremniły kolejne próby nielegalnego wtargnięcia na teren Polski
Żaryn: polskie patrole udaremniły kolejne próby nielegalnego wtargnięcia na teren PolskiTwitter/Straż Graniczna

Rzecznik wskazał, że każdej doby dochodzi do ataków na granicę Polski. "Białoruskie służby kierują agresywnych cudzoziemców na naszą granicę" - dodał. Jak ocenił, wielu z nich przyjeżdża z Rosji.

Stanisław Żaryn nawiązał do wpisu Straży Granicznej, która w środę poinformowała, że 15 lutego granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 72 osoby. SG dodała, że na odcinku ochranianym przez Placówkę SG Mielnik 40-osobowa grupa cudzoziemców przy wsparciu służb białoruskich siłowo forsowała granicę. "Wszyscy zostali zatrzymani. Wśród nich byli obywatele Syrii, Egiptu, Jemenu, Sri Lanki oraz Kongo" – poinformowała SG.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.


IAR/PAP/dad

Dezercja żołnierza na Białoruś. Żaryn: Emil Czeczko stał się zakładnikiem swojej decyzji

11.02.2022 14:53
Emil Czeczko na własne życzenie stał się zakładnikiem swojej decyzji o ucieczce na Białoruś. Należy przypuszczać, że jest pod stałą kontrolą służb białoruskich - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Ukraina w obliczu wojny. SBU: szerzenie paniki jest kolejnym elementem wojny hybrydowej

14.02.2022 13:01
Systematyczne próby szerzenia paniki na Ukrainie, rozpowszechnianie fałszywych informacji i zniekształcanie rzeczywistości są kolejnym elementem wojny hybrydowej - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Polacy na Ukrainie. Jan Dziedziczak: nie zostawimy nikogo bez pomocy

16.02.2022 09:41
Jest to teraz jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Polską – powiedział sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, zapytany przez "Nasz Dziennik", czy w razie wznowienia działań wojskowych na Ukrainie Polska pomoże naszym rodakom.