Redakcja Polska

Wywiad Ukrainy: rosyjska brygada odpowiedzialna za masakrę w Buczy, wróci na Ukrainę

05.04.2022 13:15
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego rosyjska 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych, wchodząca w skład 35. Armii, odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy, znów będzie skierowana na Ukrainę, bez rotacji jej żołnierzy.
Oddział, który popełnił zbrodnie w Buczy, wraca na Ukrainę - informuje ukraiński wywiad
Oddział, który popełnił zbrodnie w Buczy, wraca na Ukrainę - informuje ukraiński wywiadAP/Associated Press/East News

"Według stanu z 4 kwietnia brygada była wycofana z Ukrainy na Białoruś i znajdowała się w pobliżu Mozyrza. Do 6 kwietnia żołnierze będą przewiezieni koleją do rosyjskiego Biełgorodu. Po dwudniowym odpoczynku mają powrócić na Ukrainę" - podał wywiad w oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

Służby ukraińskie uważają, że 64. brygada trafi do strefy walk, prawdopodobnie w obwodzie charkowskim i że grafik ten świadczy o tym, że otrzyma ona "zadania specjalne". "Ci, którzy dokonali zbrodni ludobójstwa w Buczy, mogą to powtórzyć w innych miastach" - ostrzegł wywiad.

Ocenia on, że do "zadań specjalnych" należy "zastraszenie ludności w miastach Ukrainy". Szybki powrót 64. brygady do walk ma też na celu "„utylizowanie” niepotrzebnych świadków" - dodał sztab. Jak wyjaśnił, chodzi o przerzucenie wojskowych na front w tym miejscu, gdzie nie będą mieli oni szans na przeżycie. Zapobiegnie to w przyszłości sytuacji, w której składaliby zeznania przed sądem.

64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, to jedna z formacji, które brały udział w masakrze ludności cywilnej w Buczy i innych miejscowościach pod Kijowem. Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował w poniedziałek dane osobowe ponad 1600 żołnierzy tej brygady. 


PAP/dad

Silny ostrzał Donbasu. Rosyjskie czołgi rozjechały cmentarz

05.04.2022 10:51
Z objętego działaniami wojennymi Donbasu uciekają cywile. Ukraińska armia donosi o atakach w obwodach ługańskim i donieckim. Rosjanie mają przygotowywać się tam do szeroko zakrojonej ofensywy. Trwają też walki w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

"Polska jest wstrząśnięta zbrodnią w Buczy". Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

05.04.2022 11:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował o rozmowie telefonicznej prezydentów Polski i Ukrainy, do której doszło w poniedziałek wieczorem.

Kolejne europejskie państwa wydalają rosyjskich dyplomatów

05.04.2022 11:00
Po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy kilkudziesięciu dyplomatów zdecydowały się wydalić Francja i Niemcy, a Litwa wydala rosyjskiego ambasadora.