Redakcja Polska

Francuzi dostarczą przez Polskę sprzęt medyczny na Ukrainę

22.04.2022 10:47
Na prośbę ukraińskich władz francuskie MSZ, ministerstwo zdrowia wraz z kilkoma szpitalami dostarczy do Polski ponad 28 ton sprzętu medycznego i leków – poinformowało w piątek MSZ w komunikacie.
25 marca na szczycie UE przywódcy zobowiązali się do udzielenia wsparcia rządowi ukraińskiemu w jego pilnych potrzebach, a po ustaniu rosyjskiego ataku do odbudowy demokratycznej Ukrainy.
25 marca na szczycie UE przywódcy zobowiązali się do udzielenia wsparcia rządowi ukraińskiemu w jego pilnych potrzebach, a po ustaniu rosyjskiego ataku do odbudowy demokratycznej Ukrainy.PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

Dostawa obejmie generator tlenu, agregat prądu, 50 aparatów oddechowych oraz leki i sprzęt ratowniczy. Darowizny zostały sfinansowane ze składek lokalnych władz i firm

Francuski zakład krwiodawstwa przekazał w marcu dwa wozy do pobierania krwi, które są obecnie używane na Ukrainie.

W czwartek pierwszy transport z 74 ukraińskimi uchodźcami wojennymi z Mołdawii wylądował w Bordeaux. Są to głównie kobiety i dzieci oraz osoby wymagające pomocy medycznej. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział w marca, że Francja przyjmie około 2500 Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Mołdawii w ramach operacji koordynowanej przez Komisję Europejską. Jednak władze mają problem ze znalezieniem chętnych Ukraińców do przyjazdu do Francji, ponieważ większość z nich chce pozostać w pobliżu granicy z Ukrainą.

PAP/dad

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada nowe zamówienia na uzbrojenie z USA

22.04.2022 08:43
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił w czwartek w Waszyngtonie, że skala zakupów uzbrojenia z USA będzie większa niż w przeszłości. Dodał, że Polska ma do wyboru śmigłowce uderzeniowe firm Boeing i Bell, a decydująca będzie m.in. szybkość dostaw.

Już ponad 2,9 mln osób wjechało do Polski z Ukrainy od początku agresji Rosji

22.04.2022 10:43
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - od 24 lutego - wjechało z tego kraju do Polski 2,9 mln osób - poinformowała w piątek rano straż graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili 19,9 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 4,6 tys.