Redakcja Polska

"Rosja musi zostać zatrzymana". Stanisław Żaryn: rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma

21.05.2022 16:33
Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma - wskazał w sobotę Stanisław Żaryn. "Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma" – napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych .
Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 28 tysięcy 850 rosyjskich żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 28 tysięcy 850 rosyjskich żołnierzyALESSANDRO GUERRA/PAP/EPA

Załączył informację prasową z piątku, w której wskazywał, że kolejne informacje medialne i wywiadowcze pokazują, że Rosja próbuje kontynuować inwazję na Ukrainę, ale żadna ze stron – rosyjski agresor ani ukraińska obrona – nie jest w stanie dokonać przełomu na froncie.

Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że od kilku dni walki koncentrują się na wschodzie Ukrainy, a Kreml próbuje zniszczyć wojska ukraińskie w Donbasie i Ługańsku, licząc na zdobycie całych ukraińskich obwodów. "Jednocześnie Rosja przeprowadza ostrzały rakietowe celów położonych w całej Ukrainie. Ataki są obliczone na zniszczenie zaplecza logistycznego ukraińskiej obrony oraz zastraszanie społeczeństwa" – wskazywał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwracał uwagę, że Ukraina podejmuje skuteczną obronę, przechodząc miejscami do kontrofensywy i punktowo wypychając najeźdźców z wcześniej zagrabionych terenów.

Skuteczna ukraińska obrona

"Skuteczność ukraińskiej obrony pozwala na destabilizację planów rosyjskiej inwazji. Wojna, która według założeń miała być prowadzona przez kilka dni i skończyć się wielkim sukcesem Rosji, nie idzie po myśli Kremla. Nawet masowe zbrodnie, często szokujące i przypominające ludobójstwo, nie złamały obrony i morale Ukraińców, którzy walczą o swój kraj. Nie oznacza to jednak w żadnej mierze rezygnacji Rosji z dalszych ataków. Wojna będzie kontynuowana. Żadna ze stron nie jest obecnie w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę" - ocenił.

Wskazał, że równolegle do działań wojennych Rosja prowadzi inną wojnę – wojnę informacyjną oraz psychologiczną. "Celem Kremla jest manipulowanie obrazem agresji przeciwko Ukrainie. Rosja, jak wiele razy w historii, próbuje zmyć z siebie odium sprawcy, fałszując prawdziwe przyczyny ataku na Ukrainę. Jednocześnie tuszuje zbrodnie popełniane przez rosyjskich żołnierzy. Propaganda Rosji infekuje również opinię publiczną na całym świecie, licząc na to, że społeczność międzynarodowa będzie zainteresowana powrotem do robienia biznesów z Rosją i współpracą na wcześniejszych zasadach" – przekazał Żaryn.

Reakcja świata

Podkreślił, że od reakcji świata zależy, czy Rosja otrzyma przyzwolenie na zbrodnie i agresję przeciwko Ukrainie. "Osamotnienie Ukrainy, brak wsparcia – to zgoda na to, by w przyszłości los Ukrainy podzieliły inne państwa. Podobnie będzie, gdy Zachód uzna, że można wrócić do „normalnych” relacji z Rosją, mimo inwazji, zbrodni i pogwałcenia zasad" – zaznaczył.

"Dziś widać, że na Zachodzie istnieją środowiska, które nawet w obliczu wojny dbają o interesy Rosji i dążą do powrotu do współpracy gospodarczej nawet kosztem Ukrainy. Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma" – zaakcentował Żaryn.

W sobotę mija 87. dzień wojny na Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję 24 lutego.


PAP/dad

Prezydent Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

21.05.2022 13:21
Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.

Mateusz Morawiecki: pomoc Ukrainie zadaniem dla całego polskiego społeczeństwa

21.05.2022 15:35
Premier Mateusz Morawiecki mówi, że pomoc Ukrainie to zadanie dla całego polskiego społeczeństwa. Szef rządu odpowiadał na pytania młodzieży podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie.

Wołodymyr Zełenski: rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

21.05.2022 16:51
Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym. Jak dodał, powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on Rosji wśród państw-gwarantów.