Redakcja Polska

Ambasador Polski w Rosji o reakcji unijnych dyplomatów na aneksję

01.10.2022 10:50
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski potępił ogłoszoną przez Władimira Putina aneksję czterech regionów Ukrainy. Dyplomata zwrócił uwagę na rosnące w rosyjskim społeczeństwie zaniepokojenie polityką Kremla.
Audio
  • Rosja - ambasador Polski o reakcji unijnych dyplomatów na aneksję [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFot.: Archiwum PAP/Jakub Kamiński

Ambasador Krzysztof Krajewski, w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że reakcja unijnych dyplomatów pracujących w Rosji jest konsekwentnym przypominaniem stanowiska szefów rządów krajów Unii Europejskiej, którzy od początku wojny potępiają politykę Kremla. -„Rząd Polski i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim oświadczeniu również potępiło tę decyzję” - podkreślił polski dyplomata, odnosząc się do ogłoszonej przez Władimira Putina aneksji ukraińskich regionów. -„Takie też stanowisko zajmują koledzy z korpusu dyplomatycznego państw Unii Europejskiej” - stwierdził Krzysztof Krajewski. 

Ambasador Polski zwrócił uwagę, że coraz więcej osób w Rosji jest zaniepokojonych ostatnimi wydarzeniami i rozważa możliwość opuszczenia tego kraju. Dyplomata zapewnił, że polskie placówki konsularne funkcjonujące na terenie Federacji Rosyjskiej monitorują sytuację Polonii i są w stałym kontakcie z jej przedstawicielami.

IAR/ks

Ukraina wnioskuje o przyjęcie do NATO w trybie przyspieszonym

30.09.2022 17:37
Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą aneksję części terytorium Ukrainy

01.10.2022 09:17
Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą próbę aneksji terytorium Ukrainy przez Rosję i wzywającą Moskwę do wycofania swoich wojsk. Projekt rezolucji złożyły Stany Zjednoczone oraz Albania.

KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów

01.10.2022 09:21
"Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.