Redakcja Polska

Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą aneksję części terytorium Ukrainy

01.10.2022 09:17
Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą próbę aneksji terytorium Ukrainy przez Rosję i wzywającą Moskwę do wycofania swoich wojsk. Projekt rezolucji złożyły Stany Zjednoczone oraz Albania.
Audio
  • Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą aneksję części terytorium Ukrainy [posłuchaj]
Rada Bezpieczeństwa ONZ
Rada Bezpieczeństwa ONZlev radin/Shutterstock

W piętnastoosobowej Radzie Bezpieczeństwa dziesięć państw opowiedziało się za potępieniem Rosji za nielegalną aneksję wschodnich terytoriów Ukrainy. Cztery państwa wstrzymały się od głosu - Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Przeciw głosowała dysponująca prawem weta Rosja, przez co dokument nie został przyjęty.

Podczas debaty ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że rzekoma rosyjska aneksja jest nielegalna. "Jakakolwiek aneksja terytorium jednego państwa przez inne w wyniku użycia siły lub groźby jej użycia jest sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym" - argumentowała. 

Ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia wyraził przekonanie, że odpowiedzialni za zorganizowanie fikcyjnych referendów zostaną ukarani. "Ukraina ma pełne prawo wyzwalać swoje terytoria i mieszkańców niezależnie od słów i czynów Rosji" - powiedział ambasador. Stały przedstawiciel Rosji Wasilij Niebienzia wyraził oburzenie, że chcą potępić kraj, który jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa. Podczas późniejszej debaty na temat uszkodzenia Nord Stream Niebienzia pokazał usunięty już wpis na Twitterze byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który sugerował, że za atakiem na gazociąg stoją Stany Zjednoczone.

IAR/ks

Putin ogłasza częściową mobilizację w Rosji i grozi bronią jądrową Zachodowi

21.09.2022 10:02
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju, która ma się rozpocząć już w środę, 21 września. Zachodowi zagroził użyciem broni jądrowej – w przypadku "ataku na integralność terytorialną Rosji".

Prezydent USA o uszkodzeniu gazociągów Nord Stream: był to celowy akt sabotażu, nie wierzcie Putinowi

30.09.2022 21:50
- Uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu - oznajmił w piątek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, choć nieznane są jeszcze wszystkie okoliczności ataku, to Rosja rozsiewa na ten temat dezinformacje. - Nie wierzcie w to, co mówi Putin - powiedział.

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. ONZ: to mogło doprowadzić do największej w historii emisji metanu

01.10.2022 05:50
Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu. Gaz ten jest bardzo szkodliwy dla atmosfery.