Redakcja Polska

Część rosyjskich analityków ostrzega, że działania Władimira Putina doprowadzą do upadku Rosji

01.10.2022 13:59
W ich ocenie Władimirowi Putinowi nie uda się powtórzenie krymskiego scenariusza z 2014 roku, ponieważ Ukraina jest zdeterminowana, aby bronić swoich ziem.
Audio
  • Rosyjscy analitycy wieszczą upadek Rosji [posłuchaj]
W. Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do Rosji
W. Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do RosjiPAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Analitycy podkreślają również, że Zachód traktuje działania Kremla jako najpoważniejsze zagrożenie globalnego bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej i podejmuje działania, aby temu przeciwdziałać.

W ocenie analityka wojskowego Jurija Fiodorowa - piątkowa decyzja o aneksji czterech regionów Ukrainy i wystąpienie Władimira Putina, to próby usprawiedliwienia się przed samym sobą. „Sądzę, że Putin to wystąpienie w pierwszej kolejności adresował do samego siebie. Próbował usprawiedliwiać swoją politykę. On na pewno w głębi duszy rozumie, że to, co wyprawia, prowadzi Rosję w ślepy zaułek, a to, co jeszcze może zrobić - mam na myśli użycie broni jądrowej - co dość jasno dawał do zrozumienia - może doprowadzić do śmierci Rosji i niestety nie tylko Rosji” - stwierdził rosyjski analityk w rozmowie z Radiem Swoboda. 

Decyzję Władimira Putina o aneksji części terytorium Ukrainy potępił niemal cały świat, w tym Polska. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

Amerykański przywódca powiedział, że Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą się zastraszyć przez lekkomyślne słowa i groźby Putina. W związku z zaostrzającą się sytuacją na ukraińsko - rosyjskim froncie w poniedziałek w Berlinie spotkają się przywódcy Niemiec i Francji.

IAR/ks

Siły Ukrainy zadają Rosjanom duże straty w obwodzie chersońskim, gdzie trwa pseudoreferendum

27.09.2022 11:36
Wojska agresora poniosły w ciągu ostatniej doby duże straty w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie trwa nielegalne referendum w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji; zginęło 77 żołnierzy przeciwnika, zniszczono cztery składy z amunicją - powiadomiło we wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Szymon Szynkowski vel Sęk: reakcją na pseudoreferenda powinna być jeszcze większa pomoc dla Ukrainy

30.09.2022 08:52
Jak skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, reakcją na pseudoreferenda powinna być jeszcze większa i szybsza pomoc dla Ukrainy, w tym przede wszystkim wsparcie militarne. - Chcielibyśmy, żeby wszyscy byli zaangażowanie w pomoc tak jak USA, Polska i kraje bałtyckie - podkreślił.

Polska nie uzna decyzji Putina. Rzecznik PiS: to próba wprowadzenia chaosu

30.09.2022 17:11
- Oczywiste jest, że Polska nie uzna decyzji Władimira Putina o włączeniu do Rosji okupowanych terenów Ukrainy - Radosław Fogiel. - To kolejna próba wprowadzenia chaosu na Ukrainie - dodał rzecznik PiS.