Redakcja Polska

Siły Ukrainy zadają Rosjanom duże straty w obwodzie chersońskim, gdzie trwa pseudoreferendum

27.09.2022 11:36
Wojska agresora poniosły w ciągu ostatniej doby duże straty w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie trwa nielegalne referendum w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji; zginęło 77 żołnierzy przeciwnika, zniszczono cztery składy z amunicją - powiadomiło we wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Audio
  • Rosyjscy żołnierze ostatniej doby prowadzili szturmy na ukraińskie pozycje w Donbasie w okolicach Bachmutu i Doniecka. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Siły zbrojne: duże straty wroga w obwodzie chersońskim, gdzie trwa pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do Rosji
Siły zbrojne: duże straty wroga w obwodzie chersońskim, gdzie trwa pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do RosjiNurlan Mammadzada/Shutterstock

Agresorzy stracili kolejną barkę, przy pomocy której próbowali ustanowić przeprawę przez Dniepr. Ukraińskie wojska wciąż nie pozwalają rosyjskim siłom przywrócić funkcjonowania mostu w Nowej Kachowce i konsekwentnie niszczą uzbrojenie przeciwnika. W ciągu minionej doby Rosjanie stracili w obwodzie chersońskim m.in. cztery czołgi, pięć haubic, w tym samobieżną haubicoarmatę Msta-S, trzy artyleryjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr-S oraz 14 pojazdów opancerzonych - oznajmiło dowództwo w komunikacie na Facebooku.

Poważne straty wroga potwierdza również wtorkowy raport ukraińskiego sztabu generalnego. Poinformowano m.in., że w ciągu ostatniej doby zginęło około 550 żołnierzy, co oznacza jeden z najgorszych dla Rosjan bilansów od początku inwazji na sąsiedni kraj.

Miasto Chersoń, większość obwodu chersońskiego i południowa część sąsiedniego obwodu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Pod koniec sierpnia ukraińskie siły zbrojne potwierdziły, że rozpoczęły kontrofensywę na Chersońszczyźnie. W wyniku tych działań wyzwolono szereg miejscowości na północy regionu, m.in. Wysokopillę, a także kilka wsi w pobliżu stolicy obwodu, m.in. położoną około 15 km od Chersonia Kyseliwkę.

Rosyjskie okupacyjne władze w części regionów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy oraz donieckiego i ługańskiego na wschodzie tego kraju, w tym w samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, przeprowadzają od piątku nielegalne referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Według licznych doniesień lokalna ludność jest zastraszana i zmuszana do oddawania głosów popierających aneksję. Działania najeźdźców pozorujące "demokratyczny wybór" mieszkańców mają potrwać do wtorku.

Jest prawdopodobne, że podczas piątkowego wystąpienia przed obiema izbami rosyjskiego parlamentu prezydent Władimir Putin formalnie ogłosi przyłączenie do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.


PAP/IAR/dad

Dzisiaj otwarcie Baltic Pipe. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

26.09.2022 21:00
We wtorek o godzinie 11.00 w tłoczni Goleniów nastąpi otwarcie gazociągu Baltic Pipe. W uroczystości wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki oraz Mette Frederiksen - a także przedstawiciele rządów obu państw. Dziennikarze Polskiego Radia będą na miejscu, by na bieżąco relacjonować to historyczne wydarzenie.

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

27.09.2022 10:11
Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.

Rosjanie unikają poboru. Michał Dworczyk: Polska nie zakłada przyjmowania rosyjskich dezerterów

27.09.2022 10:35
Nie zakładamy przyjmowania obywateli rosyjskich, którzy do tej pory popierali reżim Władimira Putina, a kiedy pojawiła się perspektywa, że będą musieli znaleźć się na froncie, stają się wielkimi demokratami i planują opuścić Rosję - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.