Redakcja Polska

Sondaż: 57 proc. badanych za wypłatą Polsce przez Niemcy odszkodowań za szkody wojenne

15.01.2023 11:47
57 proc. badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.
Ambasador RP w RFN: reakcja Berlina na notę dyplomatyczną ws. reparacji budzi rozczarowanie
Ambasador RP w RFN: reakcja Berlina na notę dyplomatyczną ws. reparacji budzi rozczarowanieShutterstock/Everett Collection

W niedzielę portal wPolityce.pl opublikował sondaż, w którym zapytano Polaków: "Czy według Pani/Pana Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowanie za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej?".

Jak czytamy, "Polacy konsekwentnie popierają zabiegi w sprawie reparacji wojennych od Niemiec". "Z opinią, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej zgodziło się 57 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów. 24 proc. nie ma zdania w tej sprawie" – podano.

Według portalu "zabiegi w sprawie reparacji popiera 93 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy". "Wskaźnik ten wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wynosi zaledwie 28 proc. Co ciekawe, wśród wyborców Polski 2050 przeważają zwolennicy upominania się o należne nam zadośćuczynienie" – dodano.

Badanie na zlecenie portalu wPolityce.pl wykonała pracownia Social Changes. Zostało ono zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 6 do 9 stycznia 2023 r. na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1056 osób.

PAP/wpolityce.pl/dad

Szef NATO chce zwiększenia produkcji zbrojeniowej, aby nadal wspierać Ukrainę

14.01.2023 15:21
Wojna na Ukrainie wyczerpuje zapasy broni i amunicji NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg uważa, że należy "zwiększyć produkcję, aby uzupełnić zapasy sojuszników i zapewnić, że będziemy mogli nadal zaopatrywać Ukrainę przez długi czas".

Wzrasta liczba zabitych i rannych po uderzeniu rosyjskiej rakiety w blok w Dnieprze

14.01.2023 17:44
Liczba osób zabitych w rosyjskim ataku rakietowym w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy wzrosła do 18 - poinformował w niedzielę szef władz regionu Wałentyn Rezniczenko. Wśród 73 rannych jest 14 dzieci. Wciąż nieznany jest los ponad 40 osób.

Ukraińska armia: pocisk, który trafił w blok w Dnieprze był poza zasięgiem obrony powietrznej

15.01.2023 09:54
Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do strącania pocisków Ch-22, użytych przez Rosjan do sobotnich ostrzałów m.in. miasta Dniepr - poinformowała armia ukraińska w nocy z soboty na niedzielę. W Dnieprze zginęło 21 mieszkańców bloku, w który uderzył taki pocisk.