Redakcja Polska

Szef NATO chce zwiększenia produkcji zbrojeniowej, aby nadal wspierać Ukrainę

14.01.2023 15:21
Wojna na Ukrainie wyczerpuje zapasy broni i amunicji NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg uważa, że należy "zwiększyć produkcję, aby uzupełnić zapasy sojuszników i zapewnić, że będziemy mogli nadal zaopatrywać Ukrainę przez długi czas".
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zachęca do wsparcia Ukrainy
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zachęca do wsparcia Ukrainyshutterstock/Alexandros Michailidis

"Ten konflikt pochłania ogromne ilości amunicji i pożera nasze zapasy” - podkreślił Stoltenberg w rozmowie z gazetą "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Według szacunków NATO Ukraina wystrzeliwuje dziennie do 10 tys. pocisków artyleryjskich. Jednak Stany Zjednoczone produkują tylko 15 tys. pocisków miesięcznie. Przedstawiciele NATO martwią się więc o uzupełnienie najważniejszej amunicji sojuszników, czyli pocisków artyleryjskich kalibru 155 milimetrów, pocisków do wyrzutni rakiet HIMARS oraz do systemów obrony powietrznej Gepard, IRIS-T i Patriot - pisze gazeta.


PAP/dad

Premier Morawiecki pojedzie do Niemiec. Będzie przekonywał do przekazania leopardów Ukrainie

14.01.2023 11:27
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w poniedziałek w Berlinie będzie rozmawiał "z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych" na temat przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

Szef MON zainaugurował drugą edycję programu "Trenuj z wojskiem"

14.01.2023 11:47
Naszym celem jest, żeby jak najwięcej osób zostało przeszkolonych z podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem oraz obronnością, a także zachęcenie młodych osób do przystępowania do Wojska Polskiego - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiej edycji programu "Trenuj z wojskiem".

Brytyjczycy przekażą Ukrainie czołgi i kolejne zestawy artylerii

14.01.2023 15:08
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w sobotę poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2 - głosi komunikat Downing Street.