Redakcja Polska

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried laureatem Medalu Kuriera z Warszawy

23.01.2023 16:00
Dyplomata został wyróżniony za wzmacnianie więzi Stanów Zjednoczonych z Europą, a w szczególności za zasługi w procesie przyłączenia Polski do NATO. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.
Audio
  • Medal Kuriera z Warszawy dla Daniela Frieda - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Daniel Fried ocenił, że Putin zdaje sobie sprawę, że przegrywa wojnę na Ukrainie
Daniel Fried ocenił, że Putin zdaje sobie sprawę, że przegrywa wojnę na UkrainiePAP/Leszek Szymański

Wyróżnienie upamiętnia postać Jana Nowaka Jeziorańskiego - legendarnego "kuriera z Warszawy", uczestnika Powstania Warszawskiego i orędownika polskiego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Daniel Fried podczas gali w Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że otrzymanie Medalu Kuriera z Warszawy to "zaszczyt życia". Zaznaczył, że pracował z Janem Nowakiem-Jeziorańskim od 1987 roku, w czasie, gdy zmienił się świat.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podkreślił, że miał zaszczyt poznać zarówno Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jak i Daniela Frieda. Jego zdaniem są wyraźne podobieństwa między laureatem nagrody a jej patronem, bo obaj poświęcili swoje życie, by Polska była wolna. - Ostatnią misją Jana przed śmiercią było dopilnowanie, by Polską wstąpiła do NATO. Było mu łatwiej odejść, wiedząc, że jego ukochana Polska zasłużyła na solidne i niepodważalne gwarancje bezpieczeństwa, które towarzyszą zobowiązaniu z artykułu 5 – powiedział Mark Brzeziński.

Medal został ustanowiony przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Odznaczenie ma upamiętniać Jana Nowaka-Jeziorańskiego – legendarnego kuriera i emisariusza Komendy Głównej AK oraz rządu RP na uchodźstwie, który rezydował w Londynie. Jest przyznawane osobom, instytucjom lub organizacjom, które kierują się tymi samymi, co Nowak-Jeziorański zasadami i wartościami i realizują je w życiu publicznym w Polsce, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Medal Kuriera z Warszawy jest wyróżnieniem za zasługi w umacnianiu więzi Polski z Zachodem, utrzymywanie dobrych stosunków euroatlantyckich, upowszechnianie idei i postaw bliskich Powstańcom Warszawskim, takich jak: dążenie do wolności i niepodległości oraz budowanie wspólnoty i demokracji. To wyróżnienie ma też honorować tych, którzy przypominają aktywnie o walce Polaków w II wojnie światowej i naszym wkładzie w tworzenie świata wartości Zachodu.

- Jan Nowak-Jeziorański całe swoje życie poświęcił idei wolnej Polski. Porażka Powstania Warszawskiego uświadomiła mu, że Polacy, by wygrać konfrontację z totalitarnymi potęgami, nie mogą być sami. Następne lata pracował tylko nad tym, by nie byli sami. Kurier swój cel zrealizował. Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, dwóch wielkich filarów wspólnoty wolnych, zachodnich narodów – mówił podczas gali Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Daniel Fried - ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997-2000 – współpracując jako asystent specjalny prezydentów Billa Clintona i George'a Busha był współtwórcą polityki rozszerzenia NATO o kraje Europy Środkowej i jednym z architektów przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

IAR/ep

Inauguracja inicjatywy "Liberty Road". Wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i ambasady USA

18.09.2022 20:27
Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych zainaugurowały inicjatywę Liberty Road. Projekt ma za na celu skupianie placówek opowiadających o wolności i narodach, dla których była ona szczególnie ważna. Inauguracja miała miejsce w siedzibie Muzeum.

"NATO nie byłoby tym, czym jest, bez Polski". Ambasador USA Mark Brzeziński o polskim członkostwie w sojuszu

20.09.2022 16:07
Nie mówimy, że Polska musi udowadniać, że należy do NATO, ale mówimy, że NATO nie byłoby tym, czym jest bez Polski - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że USA i Polska potrzebują siebie nawzajem.

Mark Brzeziński chwali relacje polsko-amerykańskie. "Jeszcze nigdy nie były tak mocne"

03.11.2022 15:34
Relacje polsko-amerykańskie w obszarze bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej i biznesu jeszcze nigdy nie były tak mocne - powiedział w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w trakcie uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy przed 200-letnim orzechem czarnym na kampusie SGGW.