Redakcja Polska

Inauguracja inicjatywy "Liberty Road". Wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i ambasady USA

18.09.2022 20:27
Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych zainaugurowały inicjatywę Liberty Road. Projekt ma za na celu skupianie placówek opowiadających o wolności i narodach, dla których była ona szczególnie ważna. Inauguracja miała miejsce w siedzibie Muzeum.
Członkini amerykańskiej Izby Reprezentantów Marcy Kaptur, inicjatorka Liberty Road wraz z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego
Członkini amerykańskiej Izby Reprezentantów Marcy Kaptur, inicjatorka "Liberty Road" wraz z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania WarszawskiegoPAP/Tomasz Gzell

Inauguracja projektu odbyła się w 78. rocznicę operacji "Frantic7", podczas której amerykańska 8. Armia Powietrzna wykonała dzienny lot zaopatrzeniowy nad powstańczą Warszawę.

Inauguracja inicjatywy "Liberty Road"

Generał Mark Milley - przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych mówił o znaczeniu tych lotów.

- Mimo, że te misje nie miały kluczowego znaczenia dla wyniku walki, były jednak ogromnym sukcesem, jeżeli chodzi o pokazanie symbolicznego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz narodu polskiego - mówił. Zaznaczył, że w trakcie ostatniej misji trzy bombowce B-17 nie dotarły do celu, jeden bombowiec B-17 i trzy myśliwce P-51 zostały zestrzelone, dwunastu amerykańskich żołnierzy zostało zabitych.

Inicjatorka projektu, członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Marcy Kaptur powiedziała, że projekt rusza dzień po 83. rocznicy inwazji Związku Sowieckiego na Polskę. Podkreśliła rolę Polski i Polaków w pomocy niesionej Ukraińcom. - Kiedy stoję tutaj przed państwem, jestem dumna z Polski, ze wszystkich Polaków, którzy w godzinie próby zachowali się wspaniale, z determinacją przyjęli prawie 3 miliony imigrantów z Ukrainy - dodała.

"Liberty Road". Inicjatywa "ważna ze względu na wspólną historię

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział, że wytrwałość i upór powstańców to przykład dający nadzieję w tak trudnych, jak obecnie, czasach, gdy nasi przyjaciele i sąsiedzi na Ukrainie bronią swojej wolności.

Obecny na uroczystości wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że to bardzo ważna chwila ze względu na wspólną historię Polski i Stanów Zjednoczonych, ale też jeżeli chodzi o obecną sytuację międzynarodową. Jak mówił, świat jest dotknięty wojną sprowokowaną przez agresywną politykę rosyjską. Zaznaczył, że próby odtwarzania imperium rosyjskiego zawsze wiązały się ze złem. Minister Błaszczak podkreślił, że Polska będzie konsekwentnie budować swoje silne wojsko.

Inicjatywa "Liberty Road" będzie rozszerzana o kolejne placówki.


IAR/ho

"To droga wolności, nowych szans i możliwości". Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną

18.09.2022 12:00
- Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.

Brytyjski historyk: Stalin chciał sojuszu z Hitlerem, gdyż pozwalało to na rozbicie Polski

18.09.2022 09:00
Brytyjski historyk prof. Richard Overy podkreślił, że z punktu widzenia Stalina sojusz z Hitlerem był bardziej sensowną opcją niż układy z Francją czy Wielką Brytanią, bo pozwalał na rozbicie Polski. Jak dodał, mówienie, że Związek Sowiecki został do tego zmuszony, jest niedorzeczne.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II

18.09.2022 13:50
Prezydent RP Andrzej Duda oddał w niedzielę hołd brytyjskiej królowej Elżbiecie II, której ciało jest wystawione w trumnie w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie.