Redakcja Polska

Pomimo zakończenia manewrów Rosja nie wycofała z Białorusi swoich helikopterów i samolotów

03.02.2023 09:21
Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Eksperci: możliwe, że Rosja zdecydowała się na wzmocnienie stałej obecności rosyjskich sił powietrznych na Białorusi.
Eksperci: możliwe, że Rosja zdecydowała się na wzmocnienie stałej obecności rosyjskich sił powietrznych na Białorusi.Shutterstock/ovbelov

"Pomimo zakończenia wspólnych ćwiczeń lotniczo-taktycznych Białorusi i Rosji rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne nie rozpoczęły rozlokowania (maszyn) na stałych lotniskach w Rosji. W tym samym czasie śmigłowce białoruskich sił powietrznych zaczęły się przekierowywać na swoje stałe lotniska" - napisał Biełaruski Hajun.

"(...) może to oznaczać, że Rosja zdecydowała się na wzmocnienie stałej obecności rosyjskich sił powietrznych na Białorusi. Oficjalnie mogłoby to być ogłoszone np. jako wzmocnienie komponentu lotniczego regionalnego zgrupowania wojsk Białorusi i Rosji" - uważają eksperci z Biełaruskiego Hajunu. Dodali też, że nie mają żadnych danych o zmianach liczebności zgrupowania Rosyjskich Sił Zbrojnych na Białorusi.

Wspólne ćwiczenia wojskowe sił powietrznych Białorusi i Rosji trwały od 16 stycznia do 1 lutego. Manewry te podsyciły obawy w Kijowie i w stolicach krajów zachodnich, że Rosja może wykorzystać Białoruś do rozpoczęcia nowej ofensywy lądowej przeciwko Ukrainie.


PAP/dad

"Zbrodnie jako element prowadzenia wojny". Amerykański historyk o barbarzyńskich działaniach Rosjan

02.02.2023 14:00
Rosjanie stosują zbrodnie jako element prowadzenia wojny - stwierdził na konferencji zorganizowanej w Berlinie przez Instytut Pileckiego amerykański historyk i politolog, Mark Kramer. Naukowiec wskazał między innymi na doświadczenia wojen w Afganistanie i na Kaukazie. 

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba o przekazaniu Leopardów: „Pomogliście nam zburzyć kolejny mur”

02.02.2023 13:30
- Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za niezrównane przywództwo we wspieraniu naszego kraju, niezłomną pozycję i determinację. Tę solidarność, człowieczeństwo i gościnność okazywaną Ukraińcom zapamiętamy na wiele pokoleń – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. - Osobno chciałbym zwrócić uwagę na mającą daleko idące skutki decyzję Rzeczypospolitej Polski o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard. Pomogliście nam zburzyć kolejny mur. Teraz tworzymy koalicję czołgów na rzecz wsparcia Ukrainy, do której dołączyły już dziesiątki odpowiedzialnych i proaktywnych państw – dodaje szef ukraińskiej dyplomacji.

Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. "Jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko"

02.02.2023 21:00
Komisja Europejska zaoferowała Ukrainie ściślejszą współpracę w kilku sektorach - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.