Redakcja Polska

Rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce. Kolejne trzy osoby trafiły do aresztu

17.03.2023 17:08
- Kolejne decyzje sądu ws. szajki szpiegów działających na rzecz Rosji. Pozostałe trzy osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi trafiły do aresztu - dowiedziała się PAP. Wcześniej w śledztwie ABW i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.
Areszt dla trzech kolejnych szpiegów działających na rzecz Rosji
Areszt dla trzech kolejnych szpiegów działających na rzecz Rosjigov.pl

Informację o tymczasowym aresztowaniu kolejnych trzech osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi potwierdził Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. - Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące wobec trzech osób - podała PK.

Wcześniej w śledztwie ABW dotyczącym siatki szpiegów podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, tymczasowo aresztowane zostało sześć osób. Łącznie w tej sprawie tymczasowo aresztowanych jest dziewięć osób.

W czwartek szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński potwierdził informację o rozbiciu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - powiedział minister. Zaznaczył przy tym, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

Szpiegowali trasy i węzły kolejowe

Jak poinformował minister, materiał dowodowy wskazuje, że grupa podejrzanych prowadziła monitoring tras kolejowych. - Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy - podkreślił.

Podejrzany w tej sprawie po zatrzymaniu zostali doprowadzeni do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, który nadzoruje śledztwo ABW. - Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej - informował wcześniej Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Za zarzucone czyny podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.PAP/dad

Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Jej celem była infrastruktura krytyczna

16.03.2023 11:06
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zatrzymani podejrzewani są o prowadzenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce oraz przygotowywanie aktów dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. To cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Białoruskie media miezależne: trzech Białorusinów wśród zlikwidowanej w Polsce rosyjskiej sieci szpiegowskiej

16.03.2023 13:08
Niezależne media białoruskie informują o likwidacji rosyjskiej sieci szpiegowskiej w Polsce. Powołują się na publikacje w mediach polskich. Dziś rano wczorajsze wieczorne informacje o likwidacji siatki potwierdził w Polskim Radiu wicepremier Mariusz Błaszczak.

Izrael sprzeda Ukrainie systemy do zwalczania dronów używanych przez Rosję

16.03.2023 14:44
Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.