Redakcja Polska

W klinice w Kijowie zmarł polski wolontariusz ciężko ranny w rosyjskim ostrzale

28.03.2023 09:27
Dziś nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran – poinformowała w poniedziałek Inicjatywa "Nehemiasz".
Marek - wolontariusz grupy Nehemiasz zmarł w szpitalu w Kijowie w wyniku odniesionych ran
Marek - wolontariusz grupy "Nehemiasz" zmarł w szpitalu w Kijowie w wyniku odniesionych ranŹródło: Facebook/ Inicjatywa Nehemiasz / Nehemiah Initiative

18 marca polska inicjatywa pomocowa "Nehemiasz" podała, że jej dwaj wolontariusze zostali ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy i znajdują się w szpitalu w Dnieprze. Lżejsze rany odniósł mieszkający na stałe w Polsce obywatel Ukrainy. Z kolei ciężej ranny został obywatel Polski. W wyniku ostrzału doznał on rozległych obrażeń jamy brzusznej.

W piątek Inicjatywa "Nehemiasz" podała, że lżej ranny wolontariusz jest już w Polsce, natomiast "drugi ma zostać przewieziony do innego miasta na Ukrainie w celu dalszego leczenia i późniejszej ewakuacji do Polski. Jego stan wciąż jest określany jako poważny, ale stabilny". Podkreślono, że "nad ewakuacją czuwa Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej, który utrzymuje także bieżący kontakt z rodzinami obu chłopaków".

W weekend Inicjatywa "Nehemiasz" podawała kolejne informacje o stanie zdrowia wolontariuszy. W niedzielę poinformowano, że "stan naszego drugiego wolontariusza poprawia się, choć nadal jest poważny. Poszczególne obrażenia poddają się leczeniu, nawiązano też pierwszy kontakt po czasowym zmniejszeniu dawki leków anestezjologicznych".

"Przez większość czasu ranny jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, by wspierać regenerację rozległych obrażeń. Wciąż trzymamy się nadziei, jest nieco większa niż w poprzednich dniach" – dodano.

Zmarł w wyniku odniesionych ran

W poniedziałek Inicjatywa "Nehemiasz" poinformowała o śmierci hospitalizowanego w Ukrainie wolontariusza.

"Dziś nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran" – podano.

"Marek wyjeżdżał z pomocą na Ukrainę od jesieni 2022 r. Bardzo poważnie podchodził do tych wyjazdów i angażował się w ich przygotowanie, w kontakty ze stroną ukraińską oraz aktywny w nich udział. Był w Irpieniu, Fastowie, na Zaporożu i w Doniecku. Przykładał dużą wagę do właściwego przygotowania także siebie samego: wziął udział w specjalistycznym szkoleniu zrealizowanym przez amerykańską fundację dla wolontariuszy wyjeżdżających na obszary przyfrontowe, miał na względzie odpowiednie zabezpieczenie paramedyczne dla siebie i dla ewentualnych innych osób” – napisano.

Inicjatywa "Nehemiasz" podała, że "w czwartek 16.03. barbarzyński ostrzał dosięgnął jego, jego kolegę i 4 innych cywilów podczas dostarczania pomocy humanitarnej na trasie Konstantynówka - Czasiw Jar".

"Pomimo błyskawicznej ewakuacji i najwyższemu profesjonalizmowi ukraińskich medyków, którzy w ciągu kilku wielogodzinnych operacji walczyli o jego życie, Marek zmarł dziś przed południem w klinice w Kijowie" – napisano.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Powołano Teatr Klasyki Polskiej. Będzie wystawiał najwybitniejsze polskie dramaty

27.03.2023 16:30
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił powołanie Teatru Klasyki Polskiej. Będzie to 34. instytucja współprowadzona przez jego resort.

Dmytro Antoniuk: marzę, żebyśmy znów mieli naszą Rzeczpospolitą

27.03.2023 16:54
Pisarz i dziennikarz z Kijowa jest autorem otwartej w Sejmie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”, w której ukazano Polaków z Ukrainy, którzy polegli w obronie Ukrainy. Dmytro Antoniuk opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy o wspólnych losach obydwu narodów i duchu Rzeczypospolitej.

Komisarz Thierry Breton: nadszedł czas oddać Ukrainie amunicję z magazynów

27.03.2023 18:33
Nadszedł czas, by kraje UE amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, oddały Ukrainie - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Podkreślił determinację, by przemysł obronny w Europie zwiększył długofalowo swoją zdolność produkcyjną.